Škola zdravého vaření Zdraví začíná na talíři

Petržel

Petržel

Kadeřavé odrůdě se řídá kudrnka

Matečná rostlina

Petržel zahradní

Popis

Je to dvouletá bylina, u které využíváme listy i kořen. To znamená, že ji řadíme nejen do koření, ale také zeleniny. Čerstvé listy mají jemnou miříkovitou chuť. Hlavní složkou je vitamín C. Dále jsou zde obsaženy éterické oleje, vápník, železo, karoten, draslík a fosfor. Silice obsahuje apiol, který je močopudný.

Původ

Je složitě určit přesně její původ, protože rostla hned v několika zemích. Pravděpodobně je to oblast Středomoří a její jméno pochází z řečtiny, kde znamená skálu, na které rostla. Řecku se nejdříve používala petržel při obřadech a až později přišli na její efektivnější využití.

Způsob výroby

Díky jednoduchosti a nenáročnosti na pěstování je dnes tato rostlina pěstována po celém světě a je součástí každodenního vaření. Nať se může sklízet po celý rok a je ji možno sušit i mrazit. Kořen sklízíme na podzim.

Světová gastronomie

Je součástí francouzské směsi fines herbes a bouquet garni. A samozřejmě je charakteristická pro naši svíčkovou.

Použití v kuchyni

Přidává se především do polévek, brambor, omáček a salátů. Dále se hodí k rybám, do bylinkových másel, sýrů a pomazánek. Petrželový kořen se dává do polévek a omáček.

Vliv na zdraví

Petržel zbavuje tělo nežádoucí vody a soli. Pomáhá při poruchách se zažíváním a vylučováním moči. Také slouží jako prevence tvorby ledvinových kamenů. Díky antiseptickým účinkům se využívá jako obklad na otoky a kožní onemocnění. Jako syrová pomáhá při chudokrevnosti způsobenou absencí železa, protože vitamín C pomáhá železo vstřebávat. Neměli by být používány velké dávky v těhotenství a při zánětech ledvin.

Zpět na seznam koření