Škola zdravého vaření Zdraví začíná na talíři

Pepř

Pepř

Matečná rostlina

Pepř černý

Popis

Rozdíl mezi druhy je pouze ve způsobu sklizně a následní úpravě. Pepř černý: Téměř zralé plody, které se po sklizni suší. Mají svraštělou černou pokožku a ostře peprnou chuť. Pepř bílý: Zcela zralé plody. Po sklizni se proplachují ve vodě a tím se uvolňuje dužina. Jeho povrch je hladký a má větší aroma. Pepř zelený: Nezralé zelené bobule, které se upravují na několik způsobů. Například nakládáním do octa nebo soli Není tak ostrý a postrádá palčivost. Obsahuje pryskyřici, která způsobuje ostrou chuť. Dále silici, alkaloid piperin a fytoncidy.

Původ

Pochází z Indie. Byl využíván ve starém Egyptě a Římě. Dnes pěstuje hlavně v Indii, Indonésii, Číně, Vietnamu, Thajsku, Brazílii, na Jávě a Filipínách. Podle původu pepře se také hodnotí jeho kvalita.

Způsob výroby

Světová gastronomie

Pepř se používá po celém světě a žádná kuchyně ho nemůže vynechat.

Použití v kuchyni

Slouží k úpravám masa, zeleniny, luštěnin, obilovin a dochucení polévek či omáček. Je součástí kari, baharatu nebo berbery a bílý pepř patří do francouzské směsi čtyř koření. Zelený se využívá k dochucení studených pokrmů například salátů.

Vliv na zdraví

Je významný v čínské a indické medicíně. Stimuluje trávicí soustavu, upravuje zažívání, zvyšuje chuť k jídlu. Pomáhá při bolestech břicha, nevolnosti, průjmech a nadýmání. Působí močopudně. Jeho výtažek se přidává do parfémů.

Zpět na seznam koření