Škola zdravého vaření Zdraví začíná na talíři

Koriandr

Koriandr

Anýz štěničný

Matečná rostlina

Koriandr setý

Popis

Jedná se o jednoletou rostlinu, která je příbuzná kmínu, kopru a anýzu. Dorůstá do výšky jednoho metru. Jako čerstvé koření se používají rostliny obrostlé spodními listy, které jsou světle zelené. Horní listy jsou podobné kopru. Rostlina kvete drobnými bílými nebo narůžovělými květy. Zralé plody mají příjemné aroma, nasládlou a palčivou chuť. Listy nasládlou chuť nemají. Čerstvé listy mají velmi krátkou trvanlivost, velmi rychle vadnou a žloutnou. Proto je vhodné je zpracovat v co nejkratším čase.

Původ

Pochází ze západní Asie a Středomoří.

Způsob výroby

Koriandr se pěstuje v teplejších oblastech Evropy a v přední Asii. Jako koření se používají jak čerstvé lístky, tak i sušené plody ať už celé nebo mleté.

Světová gastronomie

Listy a semena se používají zejména v asijské kuchyni, je také nezbytnou přísadou kari. Koření je oblíbené v indické, anglické i německé kuchyni. Jako koření se specifickou aromatickou vůní se v menších dávkách používá v latinskoamerické a gruzínské kuchyni. Je součástí několika směsí indického koření a také Adžiky a Country koření.

Použití v kuchyni

Lístky se používají také do polévek, salátů a zeleninových pokrmů a dále k nakládání hub a zeleniny. Hodí se téměř ke všem druhům masa: ke kuřecímu, jehněčímu, hovězímu a vepřovému masu i k rybám. Používá se také při uzení masa a výrobě uzenin. Díky své nasládlé chuti se přidává do cukrovinek, sušenek, pečiva a likérů. Čerstvé lístky jsou neodmyslitelnou součástí salsy, která je vhodná k většině druhů masa. Na salsu se kromě nasekaných lístků koriandru používají rajčata, chilli, červená cibule a limetková šťáva. Pokud celá semena rozdrtíme v moždíři nebo je opražíme na pánvi, zvýšíme jejich aroma. Koření je nutno uchovávat v chladu a temnu bez přístupu vzduchu.

Vliv na zdraví

Koriandr příznivě ovlivňuje trávení, jelikož podporuje tvorbu žaludeční šťávy a také zvyšuje chuť k jídlu. Čaj pomáhá při bolestech břicha, nadýmání či pocitu plnosti. Obklady pomáhají při revmatických potížích kloubů. Silice koriandru má kořenitou a dřevitou vůni. Pomáhá při revmatu, zklidňuje organismus, má protikřečové, antibakteriální a protinadýmavé účinky. Podporuje také chuť k jídlu a trávení. Pro zajímavost: Egypťané koriandr používali do hrobek jako obětní rostlinu. Ve středověku se zase věřilo, že posiluje paměť. Dříve se pěstoval také u nás v teplých oblastech, především na jižní Moravě.

Zpět na seznam koření