Škola zdravého vaření Zdraví začíná na talíři

Kmín

Kmín

Matečná rostlina

Kmín kořenný nebo také luční

Popis

Kmín má velmi aromatickou vůni a lehce pálivou chuť. Jako koření ho používáme celý, drcený nebo mletý. Drcený nebo mletý je vhodný především pro ty, kteří nemají rádi výraznou chuť kmínu nebo jim překáží v jídle. Kmín obsahuje silice, které obsahují především karvon a terpen limonen. Kromě silice je zde velké zastoupení oleje, cukru a bílkovin.

Původ

Kmín je jedno z nejstarších koření, které známe. Egypťané ho používali už před pěti tisíci lety a byl nalezen v královských pyramidách. Římané a Řekové využili potenciál kmínu v lékařství a v kosmetických přípravcích. Avšak informace o původu jsou nejednoznačné. Jedna možnost je Evropa a druhá Egypt a Levanta (východní pobřeží Středozemního moře).

Způsob výroby

Roste planě na našich lukách, v celé střední a severní Evropě (v Holandsku, Rusku, Polsku, Maďarsku, na Ukrajině…), ale také na Sibiři a v přední Asii. Jedná se o dvouletou bylinu, která dorůstá ve druhém roce až do výšky 1 metru. Kvete bílým květem, ze kterého se pak vytváří semena, která se krájí nebo tlučou a suší. Je podobný římskému kmínu. Dalo by se říci, že kmín římský je kořením jihu a kmín kořenný je kořením severu.

Světová gastronomie

Kmín je jedno z nejpoužívanějších evropských koření. Nejvíce je spojován s Marokem, kde je vaření na ulicích dlouholetou tradicí a je to právě kmín, který zde provoní každý kout.

Použití v kuchyni

Nejčastěji se s užitím kmínu setkáme při vaření brambor a pokrmů z nich, ať už se jedná o polévky nebo bramboráky. Dále se přidává do zelí, houbových pokrmů a při přípravě chleba a slaného pečiva (jak do těsta, tak na posypání). Používá se také při přípravě pečeného a dušeného masa, ryb, bylinkových omáček, polévek, do pomazánek a také při výrobě likérů tzv. „kmínky“. Mladé lístky kmínu kořenného mohou také sloužit jako koření. Přidávají se do polévek, salátů nebo pod maso.

Vliv na zdraví

Má pozitivní účinky na zažívání, působí proti křečím zažívacího traktu, brání plynatosti a zmírňuje bolesti spojené s menstruací. Dokáže také podporovat chuť k jídlu. Kmín spolu s fenyklem, anýzem a sušenou kopřivou podávané ve formě čaje podporuje tvorbu mateřského mléka. Silice, které dodávají kmínu specifickou vůni, působí i proti střevním parazitům.

Zpět na seznam koření