Škola zdravého vaření Zdraví začíná na talíři

Badyán

Badyán

Čínský anýz, hvězdicový anýz

Matečná rostlina

Badyáník pravý

Popis

Plody badyánu mají hvězdicovitý tvar a sklízí se ještě před dozráním. Má nasládlou kořeněnou chuť podobnou anýzu, avšak jeho chuť je výraznější. Je nutné ho rozlišit od japonského badyánu, který je silně toxický.

Původ

Koření je původem z jižní Číny a Vietnamu, ale pěstuje se také v Japonsku a na Filipínách.

Způsob výroby

Po odkvetení se vyvine z každého semeníku měchýřek, který obsahuje lesklá hladká semena. Po té, co měchýřky uzrají, zhnědnou, zdřevnatí a rozloží se do tvaru hvězdy. Plody se sklízejí od března do června těsně před plnou zralostí a suší se.

Světová gastronomie

Především čínská kuchyně, dále pak indonéská a vietnamská.

Použití v kuchyni

V Evropě se nejprve se objevil v Rusku jako aromatická přísada do čaje. V orientální kuchyni se používá při přípravě pokrmů z vepřového masa, kuřat a kačen, dále pak i do pokrmů z ryb a korýšů nebo do zeleninových jídel. U nás ho nejčastěji přidáváme do sladkého pečiva, povidel, kompotů, perníků, vánočního pečiva, žvýkaček a bonbónů. Ochucuje svařené víno nebo likéry, jako anýzovku či pastis. Je součástí koření pěti vůní.

Vliv na zdraví

Silice badyánu pozitivně působí na nervy. Antibakteriální účinky se využívají k léčení astma a suchého kašle. Používá se také při nachlazení, kašli a bolesti svalů. Odvar působí močopudně. Díky účinné látce oseltamivir se stal přírodní surovinou na výrobu léku Tamiflu. V tradiční čínské medicíně se využívá k podpoře zdraví ženských pohlavních orgánů a pro kojící matky zvýšit sekreci mateřského mléka. Na východě se používá v boji proti kolice a revmatismu. Dnes se již tato látka vyrábí synteticky.

Zpět na seznam koření