Škola zdravého vaření Zdraví začíná na talíři

Štědrý večer bez masa

Štědrý večer bez masa

Vánoce jako svátky postavené v Čechách na gastronomické tradici různým způsobem upraveného kapra vychází vstříc všem masožroutům. Občas z jejich strany padne nechápavá otázka, co vlastně jedí „chudáci“ vegetariáni, kteří se z (ne)pochopitelných důvodů této tradiční dobroty dobrovolně vzdávají.

Vlastnosti receptu

1. Protože se bavíme o vegetariánské variantě štědrovečerního smaženého kapra, měly by se lišit i poměry jednotlivých živin. Nejvýraznější změny se projevily u bílkovin, kterých je podstatně méně, než u rybí varianty. Zbytek živin zůstává bez velkých změn, logicky se tím změní ale poměry mezi složkami a tedy i výsledný dopad na chování těla. Méně bílkovin, navíc rostlinného původu, sníží specificko-dynamický účinek pokrmu, tedy celkovou stravitelnost, která je o řád lepší.

2. Pokud tofu v trojobalu nepřepálíme a po úpravě navíc necháme odstát na ubrousku, který odebere nějaký ten gram tuků, nemusíme tuto „neživou“ úpravu zdroje bílkovin považovat až za tak tragickou.

3. Bramborový salát jsme zpestřili klíčenými fazolemi mungo. Tato živá superpotravina budiž nám útěchou a emoční náplastí za proces smažení.

4. Množství energie je nižší než u kapříkové verze, z tohoto pohledu bych se nebál označit večeři za vcelku dietní. K dokonalosti chybí pouze snížit množství tuků, čehož bychom dosáhli přípravou tofu bez trojobalu.

5. Energeticky se pohybujeme v jinových sférách.

6. Acidobazicita je stále okyselující, neviděl bych to ale jako výraznější extrém.

7. Glykemický index se drží na průměrných hodnotách, ani tady se není čeho obávat.

8. Na dnešní dobrotě si mohou pochutnat i malé děti, z důvodu absence laktózy a lepku se potenciál strávníků rozšiřuje daleko za hranice ryze vegetariánských požadavků.

Kategorie

Hlavní chody

Doba přípravy

90 minut

Přibližná cena

50 Kč

Autoři

Autor

Autorem receptu je Martin Jelínek - výživový specialista, sportovec, autor 7 knih a řady kurzů zaměřených na stravu a zdraví. Prohlédněte si vzorové recepty, na kterých pochopíte, jak je možné komplexně přistupovat k vaření a stravování.

  • Získejte přístup ke kompletním informacím týkajícím se vlastností receptu a jeho vlivu na zdraví.
  • Naučte se sestavit si jídelníček na základě aktuálních potřeb svého těla.
  • Zjistěte, jak vybírat zdravé suroviny a kde je pořídit.
  • Investujte do svého zdraví - odemkněte tento recept za pouhých 5 Kč.

Odemkněte a zobrazte si tento recept celý
Podívejte se, pro koho a proč jsou naše recepty vhodné

Podívejte se na dva vzorové recepty: Křupavá cizrna a Smoothie po tréninku.