Škola zdravého vaření Zdraví začíná na talíři

Špenátové smoothie

Špenátové smoothie

Většina milovníků tekuté stravy si koktejly vychutnává z důvodu nejen jejich chuti, svěžesti či obsahu živin, ale inklinuje k nim i pro jejich atraktivní a čistě přírodní barvy. Přiznejme si, že většina z nás jí i očima, takže na tomto aspektu není nic zvláštního.

Faktem je, že k mnohým živinám v rostlinách se vztahují konkrétní barvy. Zjednodušeně můžeme říct, že pestrá paleta barev ve smoothie nám zaručí zajímavou dávku (nejen) antioxidantů. Osobně v tom spatřuji velkou devízu, za kterou nám naše zdraví bude mít tendenci pravidelně děkovat - to samozřejmě za předpokladu, že se uráčíme takové recepty pravidelně připravovat a vychutnávat jejich potenciál…

Vlastnosti receptu

1. U smoothie jsme si už zvykli na to, že hodnotit je z pohledu zastoupení makrosložek nemá v naprosté většině případů žádný velký smysl. Základem těchto koktejlů bývá často ovoce a zelenina, kromě převahy vlákniny a jednodušších forem cukrů se s žádným zázrakem nesetkáme. Existují samozřejmě výjimky, náš dnešní výtvor mezi ně ale nepatří.

2. Tedy jak už zaznělo, špenátové smoothie je typicky vysokosacharidové. Hodnota jeho glykemického indexu leží stále v kategorii nízkého.

3. Obsah vlákniny je poměrně nízký, s ohledem na použité suroviny se ale není čemu divit. Právě naopak – podivem je, že by znalec základních vlastností a složení potravin chtěl očekávat cokoli jiného.

4. Za zmínku stojí množství bílkovin. Není samozřejmě nijak závratný, dokonce bychom měli správně použít označení „silně podprůměrné“, ale není nulové. A to se počítá.

5. Tuky nestojí ani za zmínku, obsah energie potěší každého, kdo se orientuje na udržení svojí optimální tělesné hmotnosti.

6. Jedním z nejdůležitějších aspektů ovocno-zeleninových koktejlů je především zastoupení mikroživin. V tomto směru by nás měly zajímat enzymatické látky, což u tepelně nezpracovaného smoothie je na skvělé úrovni. Dále očekávejme nemalý přísun antioxidantů.

7. Když už hodnotíme tyto parametry – špenát, se kterým jsme dnes nešetřili, je poměrně bohatým zdrojem zeleného chlorofylu, o kterém víme, že kromě jiného výrazně pozitivně ovlivňuje funkci sliznice trávicího traktu. Trpíte-li nepravidelností peristaltiky střev, dnnešní koktejl bude zajímavou harmonizujíccí pomůckou.

8. Dalším důležitým faktorem u koktejlů tohoto typu je termický dopad. Špenátové smoothie je silně osvěžujícím nápojem, v tomto směru tedy vhodný právě pro teplé letní měsíce.

9. A abychom nezapomněli – posledním fenoménem v oblasti vlivu na naše zdraví je acidobazická charakteristika. Nápoj se bude chovat typicky zásadotvorně. Tady v podstatě nemám, co bych dodal…

10. Budete-li přemýšlet, v jakém věku můžete dát vychutnat smoothie malým ratolestem, začínal bych okolo jednoho roku.

11. V případě sportu se vyplatí dát si dávku nejen před začátkem tréninku (cca 60-80 minut), ale i po jakékoli zátěži. Hlavními důvody jsou vysoká antioxidační kapacita, která podporuje nastartování všech důležitých metabolických pochodů v těle, a silná zásadotvornost, jenž vyrovná silně okyselující tendence způsobené fyzickou zátěží.

12. Smoothie je bezlepkové a bezlaktózové.

Kategorie

Nápoje

Doba přípravy

5 minut

Přibližná cena

18 Kč / celá porce

Autoři

Autor

Autorem receptu je Martin Jelínek - výživový specialista, sportovec, autor 7 knih a řady kurzů zaměřených na stravu a zdraví. Prohlédněte si vzorové recepty, na kterých pochopíte, jak je možné komplexně přistupovat k vaření a stravování.

  • Získejte přístup ke kompletním informacím týkajícím se vlastností receptu a jeho vlivu na zdraví.
  • Naučte se sestavit si jídelníček na základě aktuálních potřeb svého těla.
  • Zjistěte, jak vybírat zdravé suroviny a kde je pořídit.
  • Investujte do svého zdraví - odemkněte tento recept za pouhých 5 Kč.

Odemkněte a zobrazte si tento recept celý
Podívejte se, pro koho a proč jsou naše recepty vhodné

Podívejte se na dva vzorové recepty: Křupavá cizrna a Smoothie po tréninku.