Škola zdravého vaření Zdraví začíná na talíři

Smoothie s červenou řepou

Smoothie s červenou řepou

Pro každou zeměpisnou šířku je typické určité spektrum plodin, které poskytují velmi zajímavé spektrum živin a vlastností odpovídající podmínkám, kde vyrostly. I v našich končinách máme takové fenomény, červená řepa je pouze jednou z mnoha.

Jejich nesporná výhoda spočívá i ve skvělé cenové dostupnosti, takže jakékoli výmluvy, že jíst zdravě je finančně nákladné, tady neobstojí.

Pojďme si dnes připravit smoothie, které zabere pouze několik málo minut. Odměnou kromě lahodné chuti bude už zmiňované spektrum vitamínů a dalších látek nezbytných pro optimální fungování našeho organismu.

Vlastnosti receptu

1. Typicky vysokosacharidové smoothie kupodivu obsahuje i menší zastoupení bílkovin. Jsou ryze rostlinného původu, tedy snadno stravitelné, i když jejich množství je skutečně téměř zanedbatelné.

2. Obsah vlákniny také potěší. Není nijak extrémní, gramážně ale dostačující.

3. Hodnota glykemického indexu je tradičně nízká.

4. Hodnotit stravitelnost ovocno-zeleninových koktejlů je jednoznačná – pokud je zrovna neobohatíme mléčným výrobkem, luštěninou nebo proteinovým koncentrátem, bude vždy vynikající.

5. Obsah antioxidantů bude v dnešním případě víc než průměrný. Je to jeden z faktorů, kvůli kterému se vyplatí na koktejlu si pořádně pochutnat.

6. Výsledný termický vliv se bude pohybovat kokem neutrálních hodnot – také velmi zajímavý parametr, se kterým je možné v rámci dalších úprav receptu konstruktivně pracovat.

7. Acidobazická tendence půjde mírně zásadotvorným směrem. Opět velké plus dnešního koktejlu.

8. Konzumace smoothie bude mít na tělo i mysl uvolňující (jin) vliv. Může se stát, že červená řepa tento předem jasně daný efekt u citlivějších jedinců ještě zvýrazní, což se může projevit na střevní peristaltice.

9. Tento recept se nebojme nabídnout i dětem mladším 12 měsíců, samozřejmě v přiměřeném množství.

Kategorie

Nápoje

Doba přípravy

5 minut

Přibližná cena

Autoři

Autor

Autorem receptu je Martin Jelínek - výživový specialista, sportovec, autor 7 knih a řady kurzů zaměřených na stravu a zdraví. Prohlédněte si vzorové recepty, na kterých pochopíte, jak je možné komplexně přistupovat k vaření a stravování.

  • Získejte přístup ke kompletním informacím týkajícím se vlastností receptu a jeho vlivu na zdraví.
  • Naučte se sestavit si jídelníček na základě aktuálních potřeb svého těla.
  • Zjistěte, jak vybírat zdravé suroviny a kde je pořídit.
  • Investujte do svého zdraví - odemkněte tento recept za pouhých 5 Kč.

Odemkněte a zobrazte si tento recept celý
Podívejte se, pro koho a proč jsou naše recepty vhodné

Podívejte se na dva vzorové recepty: Křupavá cizrna a Smoothie po tréninku.