Škola zdravého vaření Zdraví začíná na talíři

Smoothie „nakopávač“

Smoothie „nakopávač“

Nebudu nic nalhávat a předem prozradím, že dnešní smoothie je specifikum. Někdo by dokonce použil výraz extrém.

Primárně je určeno především sportovcům, jeho potenciál ale mohou využít všichni, kdo mají potřebu zasytit žaludek a současně pořádně nakopnout k fyzickému či mentálnímu výkonu.

Vlastnosti receptu

1. U každého receptu mám ve zvyku přemýšlet nad jeho pomyslnou „dokonalostí“ a hledám možné chyby, které je možné ještě odstranit. Ten dnešní mi dělá radost z mnoha stran. Nejprve pohlédněme na nutriční tabulku a pochvalme se za to, že obsah sacharidů je dostačující, s nízkým glykemickým indexem a převažující sladkou chutí…prostě ideální kombinace pro nastartování rychlé energie i uspokojení chuťových požadavků.

2. Další výhoda spočívá v menším poměrovém zastoupení bílkovin, pochopitelně rostlinného původu – tedy velmi snadno a rychle stravitelné. Nezatíží tak zbytečně trávicí trakt organismu ladícího se podávat hvězdné výkony.

3. Zastoupení tuků je naprosto přiměřené s převažujícím poměrem nenasycených. Nejvíce z toho budou těžit především vytrvalostně orientovaní sportovci.

4. Koktej obsahuje i dobře využitelný vápník. Ten je potřeba mírně navýšit právě před výkonem kvůli podpoře sympatického systémuautonomní nervové soustavy, která zásadním způsobem rozhoduje o úrovni podávané fyzické i mentální výkonnosti.

5. Ovoce je zdrojem sacharidů s nízkou glykémií a draslíku, o jehož významu se ještě za chvíli zmíníme.

6. Nesmíme zapomenout ani na nemalé množství kyseliny ellagové, což je silný antioxidant, který dle posledních výzkumů výrazně podporuje odplavování kyseliny mléčné ze svalů. Zeptejte se sportovců, který z nich by po tomto účinku nezatoužil?

7. Aby toho nebylo málo, tak ve smoothie najdeme i spektrum látek, které u sportovně uvažujících jedinců zvýší průtok krve periferními částmi těla (tedy i mozkem), zrychlí distribuci všech živin po těle včetně kyslíku a současně podpoří činnost sympatické části nervové soustavy. Chytře si tak zvolenou kombinací surovin hrajeme sesynergickým efektem.

8. Použité adaptogeny mají za úkol nastartovat nejen nervový systém, ale podpoří i žlázy s vnitřní sekrecí (= hormonální činnost v podobě zvýšené produkce testosteronu). Výsledkem tak bude výrazné navýšení celkové fyzické i mentální aktivity. Tak co, jste připraveni podávat světové výkony?

Kategorie

Nápoje

Doba přípravy

20 minut

Přibližná cena

20 Kč

Autoři

Autor

Autorem receptu je Martin Jelínek - výživový specialista, sportovec, autor 7 knih a řady kurzů zaměřených na stravu a zdraví. Prohlédněte si vzorové recepty, na kterých pochopíte, jak je možné komplexně přistupovat k vaření a stravování.

  • Získejte přístup ke kompletním informacím týkajícím se vlastností receptu a jeho vlivu na zdraví.
  • Naučte se sestavit si jídelníček na základě aktuálních potřeb svého těla.
  • Zjistěte, jak vybírat zdravé suroviny a kde je pořídit.
  • Investujte do svého zdraví - odemkněte tento recept za pouhých 5 Kč.

Odemkněte a zobrazte si tento recept celý
Podívejte se, pro koho a proč jsou naše recepty vhodné

Podívejte se na dva vzorové recepty: Křupavá cizrna a Smoothie po tréninku.