Škola zdravého vaření Zdraví začíná na talíři

Skořicové mango

Skořicové mango

Smoothie nabízí nepřeberné množství možností volby a kombinace surovin, ze kterých si připravíme koktejl přesně dle vlastních chuťových i nutričních preferencí.

Pokud nás přepadne chuť na exotiku v podobě ne zrovna typických druhů ovoce pro naše zeměpisné šířky, kterou budeme chtít upravovat k obrazu svému, nabídne se nám dnešní varianta, ze které bude mít radost každý zastánce zdravého mlsání.

Vlastnosti receptu

1. Jsme zvyklí na to, že smoothie jsou vesměs vysokosacharidové. To je i náš dnešní případ, u kterého pochválíme především vyvážený poměr živin.

2. Bílkoviny jsou vždy klíčovou složkou každého pokrmu. Detailní pohled na koktejl nám řekne, že jsme si s tímto parametrem poradili víc než dobře. Kvalita bílkovin je transparentní, navíc jsou rostlinného původu, takže velmi dobře stravitelné.

3. Tuků je minimum, převažují nenasycené formy. Odpovídá tomu i celkový obsah energie, kde s klidným svědomím můžeme říci, že koktejl je typicky dietní.

4. Zastoupení vlákniny je poměrně nízké. V poměru vůči celkovému množství sacharidů si nevedeme nijak špatně, gramážně ale máme mírný nedostatek.

5. Hodnota glykemického indexu smoothie se bude pohybovat na hranici nízkého a středního. Parametr, za který se nemusíme stydět.

6. Stravitelnost dnešního receptu je vynikající. K tomu fakticky není co dodat.

7. Termický dopad bude osvěžujícího rázu. I přes použití ohřívajícího koření se nepřehoupneme k teplejším hodnotám.

8. Acidobazická tendence půjde mírně kyselinotvorným směrem.

9. Jak už to u ovocných koktejlů chodí, vhodnost jejich konzumace by měla směřovat k situacím, kdy se sladké pokrmy hodí. Tedy na svačiny, případně jako doplněk k hlavnímu, nejlépe samozřejmě sladkému pokrmu.

Kategorie

Nápoje

Doba přípravy

5 minut

Přibližná cena

25 Kč / celá porce

Podobné recepty

Karkade

Karkade

Noni smoothie

Noni smoothie

Autoři

Autor

Autorem receptu je Martin Jelínek - výživový specialista, sportovec, autor 7 knih a řady kurzů zaměřených na stravu a zdraví. Prohlédněte si vzorové recepty, na kterých pochopíte, jak je možné komplexně přistupovat k vaření a stravování.

  • Získejte přístup ke kompletním informacím týkajícím se vlastností receptu a jeho vlivu na zdraví.
  • Naučte se sestavit si jídelníček na základě aktuálních potřeb svého těla.
  • Zjistěte, jak vybírat zdravé suroviny a kde je pořídit.
  • Investujte do svého zdraví - odemkněte tento recept za pouhých 5 Kč.

Odemkněte a zobrazte si tento recept celý
Podívejte se, pro koho a proč jsou naše recepty vhodné

Podívejte se na dva vzorové recepty: Křupavá cizrna a Smoothie po tréninku.