Škola zdravého vaření Zdraví začíná na talíři

Raw hráškový krém

Raw hráškový krém

Nejen v teplých jarních dnech přijde vhod osvěžující pokrm, který současně dodá velmi hezké spektrum všech důležitých živin od bílkovin až po antioxidanty. Tuto kombinaci výhod nám elegantně nabídne i dnešní raw hrášková polévka.

Vlastnosti receptu

1. Nutriční výbava celé porce raw polévky je skutečně ukázková. Energeticky jsme poměrně dost bohatí, polévku si jako součást hlavního pokrmu můžeme dovolit i v případech výrazné snahy o redukci nadváhy.

2. Obsah bílkovin je krásný, plnohodnotnost a snadnou stravitelnost snad ani nemusíme připomínat.

3. Obsah tuků je naprosto odpovídající, většina z nich jsou nenasycené. V tom spočívá výhoda použití nesolených pistácií, kdy už nemusíme přidávat žádné externí zdroje tuků. Také tedy není co dodat.

4. Z důvodu obsahu i poměru zastoupených živin (v čele s vysokým zastoupením vlákniny) se polévka pyšní velmi nízkým glykemickým indexem. Kromě diabetiků by měli jásat i všichni stoupenci zdravého životního stylu.

5. Acidobazicita se v organismu posune jednoznačně zásadotvorným směrem. Kromě dostatku zásadotvorných minerálů je „na vině“ i nemalý obsah aktivních (tepelně nezničených) enzymů. Co na to říct – prostě velká výhoda raw receptů.

6. Termicky se pokrm pohybuje na hranici osvěžujících ochlazujících charakteristik. Teoreticky (i prakticky) není problém jej ohřát kořením, ale vstupní požadavek zněl, aby polévka byla osvěžující, takže žádné další manipulace.

7. Energeticky se dobrota orientuje jinovým směrem.

8. Obsah složek umožňuje dát polévku v dnešním složení i dětem od jednoho roku věku.

9. Pokud sportujete, nebojte se použít (= sníst) polévku buď před tréninkem (cca 60-90 minut), ale i po zátěži – nemalé zastoupení antioxidantů rádo podpoří odplavování laktátu a celkovou pozátěžovou regeneraci.

Kategorie

Hlavní chody

Doba přípravy

5 minut

Přibližná cena

25 Kč / celá porce

Autoři

Autor

Autorem receptu je Martin Jelínek - výživový specialista, sportovec, autor 7 knih a řady kurzů zaměřených na stravu a zdraví. Prohlédněte si vzorové recepty, na kterých pochopíte, jak je možné komplexně přistupovat k vaření a stravování.

  • Získejte přístup ke kompletním informacím týkajícím se vlastností receptu a jeho vlivu na zdraví.
  • Naučte se sestavit si jídelníček na základě aktuálních potřeb svého těla.
  • Zjistěte, jak vybírat zdravé suroviny a kde je pořídit.
  • Investujte do svého zdraví - odemkněte tento recept za pouhých 5 Kč.

Odemkněte a zobrazte si tento recept celý
Podívejte se, pro koho a proč jsou naše recepty vhodné

Podívejte se na dva vzorové recepty: Křupavá cizrna a Smoothie po tréninku.