Škola zdravého vaření Zdraví začíná na talíři

Proteinový shake

Proteinový shake

Dnešní doba je typická snahou o dodatečné navyšování obsahu některých živin ve stravě. Jsme totiž neustále bombardováni informacemi o tom, jak jsou potraviny nutričně chudé a navíc neustále roste procento jídel chemicky či technologicky upravených, díky čemuž vzniká stav podvýživy.

Ať už je pravda kdekoli, přijměme jako fakt, že prostě máme tu možnost připravit si nutričně vydatný pokrm, u kterého můžeme řídit obsah živin vlastně požadovaným směrem.

A protože máme mlsné jazyky toužící po sladkostech, realizujeme dnes vysokoproteinovou specialitu, po které se budeme olizovat až za ušima.

Vlastnosti receptu

1. Jak už zaznělo v úvodu, výsledkem našeho rychlého snažení je vysokoproteinový koktejl. To znamená, že celému receptu dominují bílkoviny, jejichž množství odpovídá středně velkému jídlu. Jejich spektrum se blíží plnohodnotnosti ,a protože pochází z rostlinného mléka a proteinového koncentrátu, jsou i velmi dobře stravitelné.

2. Množství bílkovin je následováno sacharidy, jejichž hlavním zdrojem je ovoce a mléko. Jsou tak kombinovány komplexní s nízkým glykemickým indexem a jednoduché s převažujícím poměrem fruktózy, která je charakteristická také nízkou glykémií.

3. Vlákniny je skutečně poskrovnu. V celkovém poměru tak nedokresluje obrázek dokonalosti. Budiž nám aspoň útěchou, že převažuje rozpustná.

4. Tuků je také minimum, vyšší poměr zastupují nenasycené.

5. Pokud použijeme jahody zralé a čerstvé, můžeme mít radost z obsahu nejen antioxidačních látek, ale také složek, které podporují tvorbu enzymu urikázy, která má schopnost rozpouštět kyselinu močovou. Tato informace je určená primárně lidem, kteří trpí dnou.

6. Termicky se bude koktejl chovat mírně ohřívajícím způsobem.

7. Acidobazicky bude výsledke mírně kyselinotvorný. U vysokoproteinových pokrmů, navíc kombinovanýchh s ovocem, je to naprosto v pořádku. Není proto důvod se stresovat a našemu receptu se vyhýbat.

8. Osobně si dám koktejl po jakémkoli tréninku, kde všechny trumfy budou na mojí straně.

9. Nebudu se bát jej nabídnout ani malým dětem, naprosto bezpečně od jednoho roku věku.

10. Zbystřit pozornost by měli i snaživci o redukci nadváhy, protože vyšší poměr bílkovin v kombinaci se snadnou stravitelností, nízkým zastoupením tuků i celkové energie a současně nízkou glykémií dává prostor pro zajímavé výsledky.

11. Ovoce poskytne spektrum živin, které ocení především jedinci postižení dnou.

Kategorie

Nápoje

Doba přípravy

3 minuty

Přibližná cena

20 Kč / celá porce

Autoři

Autor

Autorem receptu je Martin Jelínek - výživový specialista, sportovec, autor 7 knih a řady kurzů zaměřených na stravu a zdraví. Prohlédněte si vzorové recepty, na kterých pochopíte, jak je možné komplexně přistupovat k vaření a stravování.

  • Získejte přístup ke kompletním informacím týkajícím se vlastností receptu a jeho vlivu na zdraví.
  • Naučte se sestavit si jídelníček na základě aktuálních potřeb svého těla.
  • Zjistěte, jak vybírat zdravé suroviny a kde je pořídit.
  • Investujte do svého zdraví - odemkněte tento recept za pouhých 5 Kč.

Odemkněte a zobrazte si tento recept celý
Podívejte se, pro koho a proč jsou naše recepty vhodné

Podívejte se na dva vzorové recepty: Křupavá cizrna a Smoothie po tréninku.