Škola zdravého vaření Zdraví začíná na talíři

Piña Colada smoothie

Piña Colada smoothie

Kombinace kokosu s ananasem je prostě oblíbená a léty prověřená. Svou popularitu si získala především v podobě drinku s názvem Piňa Colada, což v překladu znamená tekutý ananas. A my si dnes taky vytvoříme ananasovou dobrotu v tekuté formě, jejíž součástí bude kokosové mléko, které náš nápoj prodchne chutí i vůní exotiky. Vydejme se tedy společně ulovit a ochutnat „perlu Karibiku“, avšak s čistou (alkoholem nezatíženou) hlavou.

Vlastnosti receptu

1. Vychutnávat Piňa Coladu hned zkraje roku je docela frajeřina. Pokud zapojíme do tohoto excelentního chuťového zážitku i trochu rozumu a zhodnotíme všechny jeho charakteristiky, může nám chutnat ještě více.

2. Obsah bílkovin ve smoothies až na malé výjimky nebývá nijak vysoký. Platí to i v dnešním případě. S ohledem na jejich množství ani nemá význam je jakkoli hodnotit, považujme je za kosmetickou složku v receptu.

3. Něco podobného platí i o tucích. Jejich zdrojem je kokosové mléko, jsou tedy většinově nasycené, ale zdaleka ne zdraví škodlivé, jak se běžně o nasycených formách tvrdí. Kokos je výjimkou, která zastupuje některé formy nasycených tuků, které v lidském metabolismu hrají nezastupitelnou roli. Jako zdroj koncentrované energie v našem případě nehrozí žádným nebezpečím, těch několik málo kalorií nemá proto smysl komentovat.

4. Jiná písnička už zazní u sacharidů, které ve svém zastoupení jasně převažují. Většina z nich je zastoupena jednoduchými formami, hodnota jejich glykemického indexu ale naštěstí nebude nijak vysoká. Důvodem je převažující zastoupení fruktózy a vysoký poměr vlákniny. Jediný faktor, který posouvá GI výše, je proces mixování. V konečném výsledku se ale budeme stále pohybovat pod hranicemi tabulkově středních hodnot.

5. Celkové zastoupení energie je ukázkově nízké. Dnešní recept není tedy jenom pro fajnšmekry, dopřát si jej s klidným svědomím mohou i jedinci v redukčních dietách.

6. Termicky je koktejl mírně ochlazující. Na vině je banán s kokosovým mlékem, s tím ale v tomto rozpoložení nic neuděláme (snad s výjimkou situací, kdy použijeme vhodný druh ohřívajícího koření).

7. Z energetického hlediska jsou všechny podobné typy koktejlů dominantně jin.

8. Zastoupení ananasu přináší přítomnost některých enzymů v čele s bromelinem, jehož výhoda spočívá nejen ve schopnosti štěpit bílkoviny, ale má přímý pozitivní vliv na potlačování některých zánětů v těle.

9. Z acidobazického pohledu je Piňa Colada mírně okyselující. Může to být důvod nepít tuto dobrotu po litrech, ale dopřát si jej opravdu jako delikátní koktejl, kterým dráždíme především chuťové smysly.

10. Z hlediska kvality bych se přimlouval za větší obezřetnost při výběru ananasu. Nezralý je špatně, přezrálý z důvodu rizika hniloby a obsahu plísní ještě horší.

11. Protože jsme se velkým obloukem vyhnuli alkoholu, nebojme se dopřát tuto lahůdku i dětem (přibližně od 18 měsíců).

Kategorie

Nápoje

Doba přípravy

2 minuty

Přibližná cena

16 Kč / celá porce

Autoři

Autor

Autorem receptu je Martin Jelínek - výživový specialista, sportovec, autor 7 knih a řady kurzů zaměřených na stravu a zdraví. Prohlédněte si vzorové recepty, na kterých pochopíte, jak je možné komplexně přistupovat k vaření a stravování.

  • Získejte přístup ke kompletním informacím týkajícím se vlastností receptu a jeho vlivu na zdraví.
  • Naučte se sestavit si jídelníček na základě aktuálních potřeb svého těla.
  • Zjistěte, jak vybírat zdravé suroviny a kde je pořídit.
  • Investujte do svého zdraví - odemkněte tento recept za pouhých 5 Kč.

Odemkněte a zobrazte si tento recept celý
Podívejte se, pro koho a proč jsou naše recepty vhodné

Podívejte se na dva vzorové recepty: Křupavá cizrna a Smoothie po tréninku.