Škola zdravého vaření Zdraví začíná na talíři

Peruánské smoothie

Peruánské smoothie

Peruánské smoothie v našem dnešním pojetí se pyšní několika nespornými nutričními výhodami:

  • Je nadprůměrně bohatým zdrojem antioxidantů v čele s vitamínem C, který společně se zastoupeným rutinem výrazně podporuje pružnost a pevnost žil a cév v těle. Jako prevence před vznikem křečových žil tedy k nezaplacení.
  • Zastoupení karotenů je nadlimitní. Toužíte-li po kvalitnější ochraně před negativním dopadem slunečních paprsků, je toto pro vás informace k nezaplacení.
  • Mimo jiné zde najdeme i nezanedbatelné množství omega-3 tuků, z nichž pro naše zdraví plynou výhody, které v dnešní době zná snad každý.

V záři těchto argumentů, ke kterým samozřejmě ještě přidáme lahodnou chuť, by každý racionálně uvažující jedinec měl zvednout zadek ze židle, vyhrnout si rukávy a pustit se do přípravy tohoto koktejlu, která zabere pouhé a necelé 3 minutky.

Vlastnosti receptu

1. Poměry makroživin v tomto vysokosacharidovém koktejlu nejsou vůbec k zahození. Najdeme dostatek bílkovin, odpovídající množství tuků na úrovni nezbytného minima a patřičné kvality, ani zastoupení vlákniny není k zahození. V tomto směru vše v nejlepším pořádku.

2. Množství energie není nikterak vysoké. Z praktického hlediska bych si nedělal z těchto pár kalorií vůbec těžkou hlavu.

3. Parametry glykemického indexu i nálože nemá snad smysl ani hodnotit, jsou v obou případech velmi nízké. Slinivka tedy nedostane žádný šok v podobě příkazu vyprodukovat nepřiměřeně vysoké množství inzulínu.

4. Vychutnáním koktejlu vyprodukujeme typicky osvěžující termické reakce v organismu. V teplých dnech se za tyto ukazatele platí zlatem.

5. Z acidobazického pohledu jsme připravili mírně kyselinotvorný pokrm.

6. Velmi příjemné je zjištění, že konzumací smoothie nikterak zbytečně nezatížíme trávicí trakt.

7. Nálož antioxidantů a dalších zdraví prospěšných živin udělá radost všem metabolickým pochodům. I za toto buďme vděčni.

8. Protože naprostá většina lidí konzumuje stravu především za účelem uspokojení chuťových potřeb, z nichž v mysli vznikají požadované emoce, mysleme i na to, že dnešní exotický koktejl bude při konzumaci schopen vyprodukovat nemálo radosti. Už jenom pomyšlení na originalitu receptu, kterým obšťastňujeme křiklouna jménem žaludek, vyprodukuje v mozku zajímavé spektrum endorfinů.

Kategorie

Nápoje

Doba přípravy

3 minuty

Přibližná cena

19 Kč / celá porce

Autoři

Autor

Autorem receptu je Martin Jelínek - výživový specialista, sportovec, autor 7 knih a řady kurzů zaměřených na stravu a zdraví. Prohlédněte si vzorové recepty, na kterých pochopíte, jak je možné komplexně přistupovat k vaření a stravování.

  • Získejte přístup ke kompletním informacím týkajícím se vlastností receptu a jeho vlivu na zdraví.
  • Naučte se sestavit si jídelníček na základě aktuálních potřeb svého těla.
  • Zjistěte, jak vybírat zdravé suroviny a kde je pořídit.
  • Investujte do svého zdraví - odemkněte tento recept za pouhých 5 Kč.

Odemkněte a zobrazte si tento recept celý
Podívejte se, pro koho a proč jsou naše recepty vhodné

Podívejte se na dva vzorové recepty: Křupavá cizrna a Smoothie po tréninku.