Škola zdravého vaření Zdraví začíná na talíři

Okurkové smoothie

Okurkové  smoothie

Tropická vedra nenechávají poslední dny spát většinu evropské populace. Každý se s touto teplotní výzvou vypořádává po svém.

Ať už se válíme u vody či se paříme v práci v oblecích a kostýmech, které bychom nejraději vyměnili za plavky, můžeme se v každé situaci osvěžit okurkovým smoothie, které nás překvapí nejen velmi jednoduchou recepturou.

Vlastnosti receptu

1. Kromě obsahu mikroživin a termického vlivu v naprosté většině případů při hodnocení smoothie intenzívně přemýšlím, čemu dalšímu v rámci zajímavých charakterových vlastností ještě věnovat pozornost.

2. Obsah makroživin v dnešním koktejlu je jasně předvídatelný – dominují sacharidy s nízkou hodnotou GI. Další složky nestojí prakticky za řeč, což platí i o vláknině.

3. Obsah energie je extrémně nízký, z čehož budou mít radost především snaživci, kteří počítají každou přijatou i vydanou kalorii. Pro redukční diety tedy recept jako vyšitý.

4. Klíčovým parametrem a v podstatě i hlavním důvodem, proč se tímto receptem zabýváme, je jeho termický vliv. Ten „osciluje“ mezi osvěžujícím a ochlazujícím. V aktuálních vedrech parametr, za který se platí zlatem.

5. Acidobazicky bude výsledná tendence směřovat mírně zásadotvorným směrem.

6. Nebýt použitého citrusu, pochutnaly by si na koktejlu i děti od 5-6 měsíců věku.

7. S ohledem na množství živin a energie s radostí doporučím smoothie jako lehký sladký předkrm před hlavním (klidně i slaným) chodem.

8. Vynikající je mj. i cena koktejlu. Parametr, který u receptů umí hrát nemalou roli.

Kategorie

Nápoje

Doba přípravy

5 minut

Přibližná cena

6 Kč / celá porce

Autoři

Autor

Autorem receptu je Martin Jelínek - výživový specialista, sportovec, autor 7 knih a řady kurzů zaměřených na stravu a zdraví. Prohlédněte si vzorové recepty, na kterých pochopíte, jak je možné komplexně přistupovat k vaření a stravování.

  • Získejte přístup ke kompletním informacím týkajícím se vlastností receptu a jeho vlivu na zdraví.
  • Naučte se sestavit si jídelníček na základě aktuálních potřeb svého těla.
  • Zjistěte, jak vybírat zdravé suroviny a kde je pořídit.
  • Investujte do svého zdraví - odemkněte tento recept za pouhých 5 Kč.

Odemkněte a zobrazte si tento recept celý
Podívejte se, pro koho a proč jsou naše recepty vhodné

Podívejte se na dva vzorové recepty: Křupavá cizrna a Smoothie po tréninku.