Škola zdravého vaření Zdraví začíná na talíři

Nudle s mákem

Nudle s mákem

Nudle s mákem byly vždy vděčným pokrmem, kterým byli rodiče schopni uspokojit chuť na sladké u svých ratolestí. Navíc s domněním, že se jedná o zdravý pokrm. Ve školních jídelnách se touto sladkou variantou oběda šetřily náklady, aniž by si kdokoli kladl otázku, do jaké míry má tento hlavní chod cokoli společného se zdravím.

Naše dnešní „zmutovaná“ varianta typicky českého jídla dozná nemalých změn. Zůstaneme u tradice, posuneme ale tuto klasiku o pořádný kus blíže racionálním požadavkům organismu volajícího po kvalitě.

Vlastnosti receptu

1. Poměr zastoupených živin nám hezky hraje do noty vyváženosti. Volba pohankových těstovin vůbec nebyla od věci – kromě už zmíněné absence lepku, skvělé stravitelnosti a zastoupení vlákniny přidejme ještě výhodu v podobě nízkého glykemického indexu.

2. Tuků je trochu více, ale zase ne tolik, že by měly být vnímány jako energetický problém. Navíc – kombinace máku a lněného oleje nám dává vysoké poměry nenasycených forem a nemalou přítomnost omega-3 (alfa-linolenová).

3. Bílkovin je tak akorát. Protože máme na talíři sladký chod, o to více pochvalme jejich přítomnost jako vskutku ukázkovou.

4. Celková výše glykemického indexu dnešního receptu se pohybuje na spodních parametrech středních hodnot. Pokud bychom toto srovnali s běžnou klasikou, jsme minimálně o jeden řád níže. Z tohoto důvodu bych se nebál jít si naložit další porci.

5. Termicky se pohybujeme v mírně ochlazujících sférách, i přesto, že pohanka má lehce ohřívající účinky.

6. Energeticky je recept mírně jin.

7. Mletý mák přináší výhodu v podobě enormně vysokého zastoupení velmi dobře využitelného vápníku. Tato informace není důležitá jenom pro děti, ale využije ji i většina dospělé populace.

8. Acidobazicky je recept mírně okyselující.

9. Pokud budou po dnešním receptu mlsně pokukovat sportovci, určitě nezapomeňte, že z důvodu zastoupeného vápníku se vyplatí tento chod spořádat nejlépe 2-3 hodiny před zátěží. Větší výhody budou těžit vytrvalci než silově zaměření jedinci.

10. Recept můžeme nabídnout i dětem od jednoho roku, s ohledem na sladkou chuť vás budou milovat.

Kategorie

Hlavní chody

Doba přípravy

14 minut

Přibližná cena

20 Kč

Autoři

Autor

Autorem receptu je Martin Jelínek - výživový specialista, sportovec, autor 7 knih a řady kurzů zaměřených na stravu a zdraví. Prohlédněte si vzorové recepty, na kterých pochopíte, jak je možné komplexně přistupovat k vaření a stravování.

  • Získejte přístup ke kompletním informacím týkajícím se vlastností receptu a jeho vlivu na zdraví.
  • Naučte se sestavit si jídelníček na základě aktuálních potřeb svého těla.
  • Zjistěte, jak vybírat zdravé suroviny a kde je pořídit.
  • Investujte do svého zdraví - odemkněte tento recept za pouhých 5 Kč.

Odemkněte a zobrazte si tento recept celý
Podívejte se, pro koho a proč jsou naše recepty vhodné

Podívejte se na dva vzorové recepty: Křupavá cizrna a Smoothie po tréninku.