Škola zdravého vaření Zdraví začíná na talíři

Noni smoothie

Noni smoothie

Plody noni jsou exotikou, která v posledních letech hýbe světem. Fenomenální obsah antioxidantů a dalších fytochemických látek velmi výrazným způsobem zasahuje do fungování většiny systémů našeho těla. V tomto směru budeme mít největší radost zřejmě z podpory imunity, která z důvodu nepřiměřené zátěže trpí a strádá.

Příprava dnešního smoothie je rychlá, snadná a především levná. Nejen kvůli těmto argumentům bychom měli zastříhat ušima a hned jej vyzkoušet. Takže neváhejme a pusťme se do práce.

Vlastnosti receptu

1. Vysokosacharidový koktejl v dnešním provedení nemá v oblasti makroživin žádné zvláštnosti. Zastoupení bílkovin je tradičně minimální (alespoň jsme na to u ovocných smoothie už zvyklí). V podstatě totéž platí o tucích, kde také není co dodat.

2. U vlákniny se nesetkáváme také s žádným zázrakem. Dokonce je její množství podprůměrné, což mnohé strávníky může překvapit s ohledem na fakt, že základem receptu je ovoce.

3. Hodnota glykemického indexu se bude pohybovat na spodní hranici středních parametrů. Tedy skvělý parametr.

4. Stravitelnost koktejlu snad ani nemá smysl hodnotit, je samozřejmě vynikající a bezproblémová.

5. Termický vliv bude typicky osvěžující. Vyplatí se proto vychutnat si koktejl v tomto provedení v teplých dnech.

6. Přál bych si uvést, že výsledný vliv na acidobazickou rovnováhu po konzumaci koktejlu bude zásadotvorný. Tento parametr se ale silně odvíjí od čerstvosti použitého ovce, a do jisté míry i podmínek, ve kterých bylo pěstováno. Je tedy ve výsledku velkou neznámou. I tak se ale bude pohybovat v mezích mírně zásadotvorné až mírně kyselinotvorné, což je v podstatě nádherná charakteristika.

7. Uvolňující působení smoothie můžeme využít i jako podporu relaxace ve chvílích volna a klidu.

8. Ještě jednou tímto připomenu a vyzdvihnu výrazný antioxidační potenciál celého koktejlu, primárně kvůli zvolenému noni. I tady samozřejmě platí, že úroveň antioxidační kapacity je plně závislá na čerstvosti surovin.

9. Líbí se mi představa, že si dám takový koktejl jako lehkou svačinu před cvičením, případně po něm. Klíčovým důvodem jsou antioxidanty, které (nejen) sportovci potřebují jako sůl. Další zajímavou možností je začít den tímto smoothie. V této situaci bude jedinou vadou na kráse osvěžující dopad, který na prázdný žaludek u citlivých jedinců nebude "něžným pohlazením".

Kategorie

Nápoje

Doba přípravy

5 minut

Přibližná cena

15 Kč / celá porce

Autoři

Autor

Autorem receptu je Martin Jelínek - výživový specialista, sportovec, autor 7 knih a řady kurzů zaměřených na stravu a zdraví. Prohlédněte si vzorové recepty, na kterých pochopíte, jak je možné komplexně přistupovat k vaření a stravování.

  • Získejte přístup ke kompletním informacím týkajícím se vlastností receptu a jeho vlivu na zdraví.
  • Naučte se sestavit si jídelníček na základě aktuálních potřeb svého těla.
  • Zjistěte, jak vybírat zdravé suroviny a kde je pořídit.
  • Investujte do svého zdraví - odemkněte tento recept za pouhých 5 Kč.

Odemkněte a zobrazte si tento recept celý
Podívejte se, pro koho a proč jsou naše recepty vhodné

Podívejte se na dva vzorové recepty: Křupavá cizrna a Smoothie po tréninku.