Škola zdravého vaření Zdraví začíná na talíři

Mátový čaj

Mátový čaj

S blížícím se létem bude vystupovat do popředí zájmu většiny populace hledání možností, jak se v horkých dnech příjemně zchladit.

Kromě klasicky dostupných a běžnou populací nejčastěji preferovaných možností v podobě konzumace zmrzliny a ledových džusů, které mají z důvodu hyperventilace přesně opačný účinek, než očekáváme, můžeme uvažovat chytře a elegantně vyrobit čaj z čerstvé máty.

Vlastnosti receptu

1. Protože jsme se dnes zaměřili na čistokrevný mátový čaj, navíc neslazený, pomineme hodnocení obsahu makroživin, které je prakticky nulové. Zájem se bude ubírat trochu jiným směrem.

2. Jak už zaznělo, mátový čaj budeme chtít pít především kvůli jeho termickému účinku, který je nádherně osvěžující.

3. Toto silně osvěžující působení máty způsobené přítomným mentolem bude doplňováno mnoha zdravotně přínosnými dopady, které se odvíjí od druhu použité máty: Zvolíme-li např. mátu rolní nebo peprnou obsahující specifické druhy silic, poslouží nám čaj jako poměrně účinné karminativum – tedy prostředek, který zmírňuje plynatost a má schopnost potlačovat žaludeční nevolnosti.

4. Volba máty vodní zase podpoří tvorbu žluči – tuto informaci může využít nemalé procento nejen naší populace, která se trápítěmito druhh problémů.

5. Máta vonná se kromě antiseptických účinků, které se využívají pro vnější aplikaci, pyšní i schopností zmírňovat stavy horečky. Tato informace má svoji hodnotu skutečně pro všechny. Za předpokladu, že patříme mezi odpovědné rodiče, kteří se brání podávat dětem jakékoli léky (v našem případě např. snižovat příliš vysokou teplotu), můžeme využít právě účinků máty vonné. Jedinou překážkou bude aktuální dostupnost máty, kterou „bylinkáři“ řeší sušenými zásobami.

6. Z energetického pohledu má mátový čaj typicky jinové účinky.

7. Pokud budeme chtít využít výše popisované výhody máty i mimo letní období, nabízí se skvělá možnost kombinovat tuto bylinu se zázvorem, který překlopí termiku do ohřívajících parametrů.

8. Pronikavá vůně máty způsobená uvolňujícími se silicemi harmonizující a relaxační účinky na mysl. Samotné popíjení čaje z důvodu vyšší koncentrace látek nás posune více k aktivitě. Využívejme proto tohoto účinku ve svůj prospěch nejen v pracovním procesu, ale i před sportovní aktivitou.

Kategorie

Nápoje

Doba přípravy

10 minut

Přibližná cena

3 Kč

Autoři

Autor

Autorem receptu je Martin Jelínek - výživový specialista, sportovec, autor 7 knih a řady kurzů zaměřených na stravu a zdraví. Prohlédněte si vzorové recepty, na kterých pochopíte, jak je možné komplexně přistupovat k vaření a stravování.

  • Získejte přístup ke kompletním informacím týkajícím se vlastností receptu a jeho vlivu na zdraví.
  • Naučte se sestavit si jídelníček na základě aktuálních potřeb svého těla.
  • Zjistěte, jak vybírat zdravé suroviny a kde je pořídit.
  • Investujte do svého zdraví - odemkněte tento recept za pouhých 5 Kč.

Odemkněte a zobrazte si tento recept celý
Podívejte se, pro koho a proč jsou naše recepty vhodné

Podívejte se na dva vzorové recepty: Křupavá cizrna a Smoothie po tréninku.