Škola zdravého vaření Zdraví začíná na talíři

Mandlové kakao

Mandlové kakao

Zajímavou možností, jak si zpestřit chvíle klidu a pohody, je kromě pocucávání piňakolády (na jižní Moravě vína, Valašsku slivovice a zbytku České republiky piva) popíjet vlastnoručně vyrobené mandlové kakao, jehož charakteristiky umí předčit i ta nejtajnější očekávání (to ale pouze u těch, kteří jsou slušně vychovaní a myslí stejně jako já na orgasmus chuťového původu).

Vlastnosti receptu

1. Přítomnost kvalitního kakaa zvýší v mandlovém mléce především obsah hořčíku. Z pozice makroživin k velkým změnám ale nedojde.

2. Hořčiny v kakaovém prášku posouvají termický účinek směsi směrem k ohřívajícím sférám. Jedna z výhod, kterou využívejme jako součást postupů manipulace s naší vnitřní teplotou.

3. Obsah teobrominu a teofylinu jako stimulačních látek ovlivňujících nervovou soustavu slibuje vcelku bezpečné a na rozdíl od kofeinu i podstatně dlouhodobější povzbuzení ve chvílích únavy. Konzumace mandlového kakaa v pozdně večerních hodinách ale samozřejmě zasáhne do spánkových biorytmů a může tak zhoršit usínání.

4. Jinový energetický potenciál je díky kakaovému prášku posunut více k expandujícímu extrému. Při snaze udržet v těle energetickou rovnováhu je vhodné zbytečně nepřilévat olej do ohně a nekombinovat s žádnými jinovými extrémy, jako je panák slivovice a jiné.

5. Kombinace zastoupených složek mi nabízí zajímavý potenciál zařadit mandlové kakao jako součást svačiny před tréninkem. Uvažujte se mnou – glykemický index nízký, energetický dopad stimulující, stravitelnost vcelku snadná a rychlá, chuť vynikající a osvěžující, termika téměř neutrální. Klasik by řekl, že lepší, než steroidy.

Kategorie

Nápoje

Doba přípravy

Dle doby louhování 1-3 hodiny

Přibližná cena

8 Kč / 100 ml

Autoři

Autor

Autorem receptu je Martin Jelínek - výživový specialista, sportovec, autor 7 knih a řady kurzů zaměřených na stravu a zdraví. Prohlédněte si vzorové recepty, na kterých pochopíte, jak je možné komplexně přistupovat k vaření a stravování.

  • Získejte přístup ke kompletním informacím týkajícím se vlastností receptu a jeho vlivu na zdraví.
  • Naučte se sestavit si jídelníček na základě aktuálních potřeb svého těla.
  • Zjistěte, jak vybírat zdravé suroviny a kde je pořídit.
  • Investujte do svého zdraví - odemkněte tento recept za pouhých 5 Kč.

Odemkněte a zobrazte si tento recept celý
Podívejte se, pro koho a proč jsou naše recepty vhodné

Podívejte se na dva vzorové recepty: Křupavá cizrna a Smoothie po tréninku.