Škola zdravého vaření Zdraví začíná na talíři

Kouzlo babího léta

Kouzlo babího léta

Babí léto má svoje kouzlo v mnoha ohledech. Jsou lidé, kteří plnými doušky vychutnávají poslední záblesky letních teplých dní, jiní pivo, další zase objevují tajemství chutí z kombinace osvěžujících surovin, které toto období nabízí.

My se statečně budeme držet sezónnní nabídky přírody a ukuchtíme si malé překvapení, které rádo pohladí na jazyku i v žaludku.

Vlastnosti receptu

1. Z nutričního hlediska je potřeba začít pochvalou za ne až tak tragický obsah bílkovin. Jsou ryze rostlinného původu a snadno stravitelné.

2. Pokud nás zajímá glykémie, vězte, že i přes nemalé zastoupení ovoce se celková hodnota drží hodně nízko, orientačně pod číslem třicet.

3. Energeticky se držíme v oblasti mírného jinu. Obilovina celý recept vede směrem k idealizovanému harmonickému středu a ani kombinace ostatních složek tuto hodnotu příliš nerozladí.

4. Úroveň stravitelnosti je skvělá. Z důvodu nízkého specificko-dynamického účinku se nemusíme obávat těžkého žaludku a zbytečné ztráty energie při trávení.

5. U zdravého jedince budou po této snídani acidobazické pochody "mašírovat" správným směrem. V případech jakýchkoli dysfunkcí trávicího traktu je ale rozumnější sáhnout po variantě, která odpovídá zdravotním požadavkům.

6. Šťouralové budou argumentovat, že energeticky není snídaně kvůli vyššímu obsahu tuků vhodná pro dietáře. Z určitého úhlu pohledu budou mít pravdu. Je nutno ale dodat, že jasně vedou nenasycené tuky.

7. Termicky se recept bude chovat typicky osvěžujícím způsobem.

8. Nad spektrem výhod zajásají nejen sportovci a obecně příznivci rovnováhy a zdravého životního stylu, ale ocení ho i malé děti. Z důvodu obsahu čokolády bych se rozmýšlel podávat dětem mladším 18 měsíců a byl bych neoblomný i v případech argumentace, že v této věkové kategorii babičky s oblibou svým vnoučatům podsouvají velikonoční čokoládové zajíčky s přitroublým tvrzením, že trocha sladkostí přece neublíží.

Kategorie

Snídaně

Doba přípravy

7 minut

Přibližná cena

30 Kč / celá porce

Autoři

Autor

Autorem receptu je Martin Jelínek - výživový specialista, sportovec, autor 7 knih a řady kurzů zaměřených na stravu a zdraví. Prohlédněte si vzorové recepty, na kterých pochopíte, jak je možné komplexně přistupovat k vaření a stravování.

  • Získejte přístup ke kompletním informacím týkajícím se vlastností receptu a jeho vlivu na zdraví.
  • Naučte se sestavit si jídelníček na základě aktuálních potřeb svého těla.
  • Zjistěte, jak vybírat zdravé suroviny a kde je pořídit.
  • Investujte do svého zdraví - odemkněte tento recept za pouhých 5 Kč.

Odemkněte a zobrazte si tento recept celý
Podívejte se, pro koho a proč jsou naše recepty vhodné

Podívejte se na dva vzorové recepty: Křupavá cizrna a Smoothie po tréninku.