Škola zdravého vaření Zdraví začíná na talíři

Konopné smoothie

Konopné smoothie

Kdybych si jako sportovec chtěl představit v domácích podmínkách vyrobený koktejl, který si s chutí a čistým svědomím dám ihned po tréninku, bude to dnešní konopné smoothie. Disponuje totiž několika specifickými charakteristikami, které vychází po regeneraci toužícímu svalovému metabolismu sportovce nádherně vstříc.

Výhodou je fakt, že suroviny jsou poměrně dobře dostupné a časová náročnost na jeho výrobu téměř nestojí ani za řeč. O chuti je potřeba si udělat vlastní obrázek, účinnost nechť hodnotí sám metabolismus. Takže vzhůru na jeho přípravu.

Příprava

Do odšťavňovače vhodíme hroznové víno a chvilku vyčkáváme, než se bobule přemění na sladkou čerstvou šťávu. Tu pak přelijeme do mixovací nádoby, do které ještě přidáme na kousky nakrájené jablíčko, konopný protein a hrst zelených lístků polníčku.

Všechny ingredience pak důkladně promixujeme a už můžeme nalévat husté ovocné smoothie, v němž se lahodně snoubí sladkost hroznů a jablka spolu s jemnou oříškovostí konopného proteinu a polníčku.

Dobrou chuť…

Vlastnosti receptu

1. I přesto, že jsme použili konopný protein, není v celkovém součtu na první pohled množství bílkovin nijak závratné. To ale neznamená, že by koktejl byl na bílkoviny chudý. Pokud se budeme držet vztahu tohoto receptu ke sportovní aktivitě, budu tvrdit, že obsah proteinů je naprosto dostačující. Jejich kvalita je vynikající.

2. Zastoupení sacharidů je dostačující. Jejich hodnota GI je vyšší, v kombinaci s konopným proteinem, jež je mj. i zdrojem především nerozpustné vlákniny, je celková glykémie pokrmu na úrovni nízkých hodnot.

3. Obsah tuků je minimální, v podstatě ani nestojí za řeč. Další výhoda pro náš případ rychlého potréninkového jídla.

4. Termicky koktejl ochladí. Zda je to dobře, či nikoli, je potřeba posuzovat v kontextu s potřebami. Po tréninku bych si takovou vlastnost nechal líbit, vždy ale s podmínkou ne příliš velkého jeho objemu, který by vykolejil fungování autonomní nervové soustavy do extrému.

5. Z acidobazického pohledu bude smoothie typicky kyselinotvorné.

6. Stravitelnost většiny podobných koktejlů je poměrně dobrá. To je ale podmíněno jeho pomalou konzumací, což u sportovců, navíc v rámci rychlé snahy dát tělo po zátěži něco dobrého, bývá často nedodržováno.

7. Ať nemluvíme jenom o výhodnosti dnešního receptu jako pozátěžové stravě – existuje spousta jiných situací, kdy taková dobrota přijde vhod. Namátkově jmenujme varianty svačin, které mají často tendenci být ve sladké podobě.

Kategorie

Nápoje

Doba přípravy

5 minut

Přibližná cena

29Kč / celá porce

Autoři

Autor

Autorem receptu je Martin Jelínek - výživový specialista, sportovec, autor 7 knih a řady kurzů zaměřených na stravu a zdraví. Prohlédněte si vzorové recepty, na kterých pochopíte, jak je možné komplexně přistupovat k vaření a stravování.

  • Získejte přístup ke kompletním informacím týkajícím se vlastností receptu a jeho vlivu na zdraví.
  • Naučte se sestavit si jídelníček na základě aktuálních potřeb svého těla.
  • Zjistěte, jak vybírat zdravé suroviny a kde je pořídit.
  • Investujte do svého zdraví - odemkněte tento recept za pouhých 5 Kč.

Odemkněte a zobrazte si tento recept celý
Podívejte se, pro koho a proč jsou naše recepty vhodné

Podívejte se na dva vzorové recepty: Křupavá cizrna a Smoothie po tréninku.