Škola zdravého vaření Zdraví začíná na talíři

Kefír z tibetské houby

Kefír z tibetské houby

Ve světě potravinářského průmyslu existuje řada fenoménů. Pokud zaměříme pozornost na přípravu pokrmů v domácích podmínkách, je nezbytně nutné zmínit na prvních dvou místech procesy fermentace a klíčení. Tyto naprosto zásadním způsobem mění složení i strukturu potravin, navíc ve velmi výhodném směru a rozsahu pro naše zdraví.

S fermentovanými (kvašenými) potravinami přišel do styku každý z nás – jmenovat můžeme například konzumaci piva, vína, pečiva či zakysaných mléčných výrobků. Výsledek fermentace na kvalitu potraviny naprosto zásadním způsobem ovlivňují mikroorganismy, bez kterých by celý proces nemohl proběhnout. Těchto existuje celá řada, každý z nich působí svým specifickým způsobem.

Za klenot mezi všemi fermentačnímu kulturami je považována směs několika desítek mikroorganismů, kterou označujeme jako tibetskou houbu. I přesto, že je možné pomocí ní zfermentovat prakticky cokoli obsahující jednodušší formy cukrů, používá se nejčastěji pro výrobu kefíru ze živočišného mléka.

Příprava je naštěstí velmi jednoduchá a nenáročná na rozdíl od dostupnosti této houby, kterou ve veřejné prodejní síti budeme shánět velmi obtížně.

Vlastnosti receptu

1. Hodnotit nutriční potenciál takto vyrobeného kefíru je jedna velká radost. Fermentační kultury tady odvedly nemalý kus práce, ve zjednodušeném pojetí je potřeba pochvalně zhodnotit dvě věci:

První je fakt, že se tyto mikroorganismy musí něčím živit – v případě čistého mléka je to laktóza. Čím více (déle) je kefír zkvašený, tím méně laktózy obsahuje. Tedy nepopiratelná výhoda pro ty, kteří nejsou s mléčným cukrem příliš velcí kamarádi (typickým vzorkem je populace postižená laktózovou intolerancí).

Druhým bonusem je schopnost všech mikroorganismů v houbě díky svojí enzymatické aktivitě štěpit nejen cukry, ale i bílkoviny a tuky. Celý tento proces hydrolýzy způsobí to, že jednotlivé živiny jsou v průběhu trávení mnohem snadněji metabolizovány. Řečeno jinak – potravina je snadněji stravitelná.

2. Vyjádřit úplně přesné nutriční složení je u kefíru velmi ošemetné. Záleží tady na stupni fermentace, která mění obsah sacharidů, jakékoli hodnoty je proto potřeba považovat za relativní.

3. Díky snižování podílu laktózy je potřeba si uvědomit, že poměrově roste podíl bílkovin i tuků. I přesto, že kefír s největší pravděpodobností nebudeme konzumovat v příliš velkém objemu, je vhodné s touto informací v jídelníčku pracovat.

4. Díky fermentaci vzniká řada mastných kyselin, které hrají poměrně důležitou roli v procesu trávení (primárně v tlustém střevě, kde rozhodují o metabolismu mnoha látek včetně některých vitamínů). Výhodou je i fakt, že se spolupodílí na fungování imunitního systému. Konzumace správně kvašených potravin se prostě zdravotně vyplácí.

5. Ke konzumaci kefíru bychom měli přistupovat s určitou „opatrností“. Protože přímo podporuje činnost střevní mikroflóry, běžně se stává, že u „citlivějších“ jedinců dochází zpočátku k bouřlivějším reakcím trávicího traktu. Nadšení konzumenti, kteří mají tendenci užívat kefír ve vyšších dávkách, se tak stávají svědky nevšedních zážitků na toaletách v podobě dynamické řidší stolice, která člověka prostě nenechá v klidu. Z toho vyplývá, že se vyplácí respektovat obecná doporučení a preventivně užívat kefír v menším množství do doby, než se střevní trakt adaptuje na nové podmínky. Trpělivost se tady ale vyplácí, protože skrze aktivitu mikroorganismů jsme schopni posunout metabolismus k rovnováze skutečně výrazným způsobem.

Kategorie

Nápoje

Doba přípravy

24 hodin

Přibližná cena

7,50Kč / celá porce

Autoři

Autor

Autorem receptu je Martin Jelínek - výživový specialista, sportovec, autor 7 knih a řady kurzů zaměřených na stravu a zdraví. Prohlédněte si vzorové recepty, na kterých pochopíte, jak je možné komplexně přistupovat k vaření a stravování.

  • Získejte přístup ke kompletním informacím týkajícím se vlastností receptu a jeho vlivu na zdraví.
  • Naučte se sestavit si jídelníček na základě aktuálních potřeb svého těla.
  • Zjistěte, jak vybírat zdravé suroviny a kde je pořídit.
  • Investujte do svého zdraví - odemkněte tento recept za pouhých 5 Kč.

Odemkněte a zobrazte si tento recept celý
Podívejte se, pro koho a proč jsou naše recepty vhodné

Podívejte se na dva vzorové recepty: Křupavá cizrna a Smoothie po tréninku.