Škola zdravého vaření Zdraví začíná na talíři

Jáhlová kaše s guaranou

Jáhlová kaše s guaranou

Známé pořekadlo praví: „Snídani si sněz sám, o oběd se rozděl s přítelem, večeři dej nepříteli.“ A my si snídani, tedy základ dne, nejen sami sníme, ale hlavně sami připravíme.

Většina z nás upřednostňuje sladké formy snídaně, a proto se nyní vydáme touto sladkou cestou a přichystáme si jídlo, které nám hned po ránu dodá dostatek síly a energie. Navíc dnešním receptem vyjdeme vstříc i početné skupině celiaků, jejichž zastoupení se v naší populaci stále rozrůstá.

Jáhlovou kaši s guaranou však ocení nejen bezlepkáři. Přijde vhod každému, kdo v ranním shonu zápasí o každou ušetřenou minutu a zároveň se nechce při svých ranních rituálech odbývat něčím, co jen „zaplácá“ hladový žaludek. Příprava tohoto pokrmu je totiž vskutku rychlá a jednoduchá.

Vlastnosti receptu

1. Dnešní snídaně je typickým zástupcem nejen bezlepkových sladkostí, ale také vysokosacharidových jídel. Zastoupení sacharidů, které jsou v celkovém výsledku nízkoglykemické, je skutečně fenomenální, můžeme tedy počítat se skutečným energetickým startem do celého dne.

2. Obsah bílkovin se mi líbí. Nejvíce jich pochází z jáhel. Jejich stravitelnost je vynikající, je navíc podporována absencí lepku.

3. Tuků je naprosté minimum, výrazným způsobem nezasahují do procesu trávení ani energetického potenciálu receptu. Budiž chvála za to, že převažují nenasycené.

4. Příjemný je i obsah vlákniny, který tlačí hodnoty GI ještě níže.

5. Dalším nutričním fenoménem je přítomnost guarana. Obsah kofeinu vázaného na guaranosidy je rozumným krokem pro ranní start do pracovně náročného dne.

6. Energeticky je snídaně středoenergetická s orientací směrem k jin tendencím.

7. Termicky je výsledek snažení neutrální. Toto vnímejme jako velkou výhodu, protože v tomto stavu ji můžeme snadno upravovat oběma termickými směry.

8. Acidobazická charakteristika vyjde jako mírně okyselující. Osobně to považuji za ukázkový parametr.

9. Receptu by se měli vyhýbat malé děti a těhotné a kojící.

10. Naopak jej ocení sportovci, diabetici, intenzívně pracující či jedinci užívající si života plnými doušky :-)

11. I přes mírně vyšší zastoupení sacharidů a ve výsledku i energie bych se nebál podpořit takovou snídaní i proces redukce nadváhy. V kombinaci s pohybovou aktivitou to půjde o to snadněji…

Kategorie

Snídaně

Doba přípravy

3 minuty

Přibližná cena

39 Kč / celá porce

Autoři

Autor

Autorem receptu je Martin Jelínek - výživový specialista, sportovec, autor 7 knih a řady kurzů zaměřených na stravu a zdraví. Prohlédněte si vzorové recepty, na kterých pochopíte, jak je možné komplexně přistupovat k vaření a stravování.

  • Získejte přístup ke kompletním informacím týkajícím se vlastností receptu a jeho vlivu na zdraví.
  • Naučte se sestavit si jídelníček na základě aktuálních potřeb svého těla.
  • Zjistěte, jak vybírat zdravé suroviny a kde je pořídit.
  • Investujte do svého zdraví - odemkněte tento recept za pouhých 5 Kč.

Odemkněte a zobrazte si tento recept celý
Podívejte se, pro koho a proč jsou naše recepty vhodné

Podívejte se na dva vzorové recepty: Křupavá cizrna a Smoothie po tréninku.