Škola zdravého vaření Zdraví začíná na talíři

Hummus s kapustou a pečeným česnekem

Hummus s kapustou a pečeným česnekem

Dnešní hummus bude další perličkou do sbírky, kterou postupně na tomto místě vytváříme. Tentokrát s lehkou úpravou, které „vyladí“ chuť produktu a současně nic neubere na nutriční atraktivitě, na kterou jsme u pomazánek tohoto druhu zvyklí.

Vlastnosti receptu

1. Hummus je elegantně nutričně vyvážený. Záměrně jej dnes hodnotíme bez pečiva, které nemalou měrou zvedá hodnoty obsahu sacharidů.

2. Obsah bílkovin je naprosto dostačující. Pokud jsme schopni i ochotní sníst celou porci, můžeme s klidem považovat pomazánku za hlavní chod. To platí i o množství energie.

3. Podíl tuků nepřevyšuje množství bílkovin, podíl nasycených nepřevažuje nad nenasycenými. I v tomto směru by se měl na tváři vyloudit úsměv – alespoň u jedinců, kteří nejsou orientováni na ketogenní a jiné nízkosacharidové diety.

4. Pomazánka je vysokosacharidová i bez pečiva. Pro běžnou populaci bude příjemným překvapením silně nadprůměrný obsah vlákniny, která zásadní měrou ovládá peristaltiku střevního traktu.

5. Glykemické hodnoty pokrmu se pohybují ve velmi nízkých oblastech. V podstatě ani není možné jinak, když základem receptu jsou luštěniny, semena a zelenina. Pouze v situacích, kdy si naložíme pořádnou porci pečiva, vystřelí glykemická nálož do oblastí, které se nebudou líbit především diabetikům a jedincům redukujících hmotnost.

6. Poměrně vysoké zastoupení vlákniny a vyšší koncentrace bílkovin bude limitujícím faktorem pro děti do jednoho roku. Extrémně nízká glykémie se zase nebude líbit sportovcům v rámci pozátěžové stravy. Naopak absence lepku a laktózy se bude zřejmě zamlouvat nemalému procentu racionálně uvažující populaci.

Kategorie

Snídaně

Doba přípravy

30 minut

Přibližná cena

18 Kč / celá porce

Autoři

Autor

Autorem receptu je Martin Jelínek - výživový specialista, sportovec, autor 7 knih a řady kurzů zaměřených na stravu a zdraví. Prohlédněte si vzorové recepty, na kterých pochopíte, jak je možné komplexně přistupovat k vaření a stravování.

  • Získejte přístup ke kompletním informacím týkajícím se vlastností receptu a jeho vlivu na zdraví.
  • Naučte se sestavit si jídelníček na základě aktuálních potřeb svého těla.
  • Zjistěte, jak vybírat zdravé suroviny a kde je pořídit.
  • Investujte do svého zdraví - odemkněte tento recept za pouhých 5 Kč.

Odemkněte a zobrazte si tento recept celý
Podívejte se, pro koho a proč jsou naše recepty vhodné

Podívejte se na dva vzorové recepty: Křupavá cizrna a Smoothie po tréninku.