Škola zdravého vaření Zdraví začíná na talíři

Hřejivé smoothie se skořicí a zázvorem

Hřejivé smoothie se skořicí a zázvorem

U studeného smoothie nemusí zákonitě platit, že jeho konzumace v chladných dnech způsobí stav nežádoucí zimomřivosti. Šikovnou kombinací vhodných surovin umíme podpořit metabolické pochody, které ovlivní i vnitřní termoregulaci. Proč toho tedy nevyužít?

Specifikum dnešního receptu bude spočívat mimo jiné i v lahodné chuti a dostatečném obsahu antioxidantů a některých dalších živin. A to jsou parametry, za které se určitě stydět nebudeme.

Vlastnosti receptu

1. Nutriční charakteristika koktejlu je zajímavá. Pomineme-li převažující podíl sacharidů, kde dominují jednoduché formy, bude nás zajímat dostatečné zastoupení vlákniny a přítomnost tuků i bílkovin. U nich se sice bavíme o velmi nízkých dávkách, nejsou ale zanedbatelné.

2. Celkové množství energie je relativně nízké. V tomto směru bych mluvil o nízkokalorickém receptu, zájem o něj tak projeví i snaživci o redukci hmotnosti.

3. Hodnota GI celého pokrmu se bude pohybovat v nízkém pásmu. I tady vše v nejlepším pořádku.

4. Mluvit o úrovni stravitelnosti u koktejlů je ve většině případů vcelku zbytečné. Tendenčně jsou na velmi dobré úrovni. Výjimku tvoří pouze takové, u kterých záměrně navyšujeme obsah bílkovin.

5. Termický vliv je zřejmý už se samotného názvu receptu. Použité koření má schopnost výrazným způsobem posunout tuto charakteristiku požadovaným směrem.

6. Acidobazická tendence bude mírně kyselinotvorná. I tady nic, co by stálo za kritiku.

7. Co se týká vhodnosti konzumace smoothie – tady bych nic nekomplikoval a vychutnal koktejl jako možnost sladké svačiny, která zahřeje na těle i na duši.

Kategorie

Nápoje

Doba přípravy

5 minut

Přibližná cena

10 Kč / celá porce

Autoři

Autor

Autorem receptu je Martin Jelínek - výživový specialista, sportovec, autor 7 knih a řady kurzů zaměřených na stravu a zdraví. Prohlédněte si vzorové recepty, na kterých pochopíte, jak je možné komplexně přistupovat k vaření a stravování.

  • Získejte přístup ke kompletním informacím týkajícím se vlastností receptu a jeho vlivu na zdraví.
  • Naučte se sestavit si jídelníček na základě aktuálních potřeb svého těla.
  • Zjistěte, jak vybírat zdravé suroviny a kde je pořídit.
  • Investujte do svého zdraví - odemkněte tento recept za pouhých 5 Kč.

Odemkněte a zobrazte si tento recept celý
Podívejte se, pro koho a proč jsou naše recepty vhodné

Podívejte se na dva vzorové recepty: Křupavá cizrna a Smoothie po tréninku.