Škola zdravého vaření Zdraví začíná na talíři

Hrachové sušenky

Hrachové sušenky

Pokud se vyskytne situace, kdy z dlouhé chvíle budeme chtít vlastníma rukama připravit nějakou zdravou dobrotu (například k čaji či kávě), může se hodit dnešní recept, který by neměl zájemcům dělat větší potíže.

Vlastnosti receptu

1. O sušenkách můžeme bez skrupulí mluvit jako o potravině s velmi netradičním složením. Obsah bílkovin je excelentní, navíc jsou poměrně snadno stravitelné. Kdybychom teoreticky použili římský hrách (cizrnu), zastoupení proteinů bychom navýšili ještě více. Ten bychom ale museli tepelně upravit, čímž bychom znehodnotili snahu o výrobu raw receptu.

2. Sacharidů je taky dostatek, i když se drží spíše na spodní hranici standardu. Jejich glykémie je nízká, stejně jako u celého receptu.

3. Obsah tuků je mírně vyšší, naštěstí ale nijak závratně. Navíc je většina nenasycených, takže pro naše zdraví velká výzva.

4. Je nutné pochválit množství vlákniny, které je skutečně excelentní.

5. Energeticky kráčí sušenky směrem k jin tendencím, obsah bílkovin je drží v mezích únosné míry. Na stranu další je potřeba brát v potaz zastoupení použitého koření, které je výrazně jin.

6. Termicky jsou sušenky velmi blízko neutrálu. Bude záležet na množství použitého kari koření, které by v určité dávce mělo „přebít“ ochlazující dopad vyššího poměru tuků a přítomnosti soli.

7. Z acidobazického hlediska si pochutnáme na mírně zásadotvorné dobrotě.

8. Poměr koření včetně soli dávkujte dle vlastního uvážení, tedy v duchu tradice „přiměřeně“. Tedy tak, aby výsledek odpovídal představám vlastní chuti.

9. Vyšší poměr tuků znevýhodňuje snaživce o redukci nadváhy vychutnat si dnešní recept především v pozdně odpoledních až večerních hodinách, buďte v tomto případě opatrní.

Kategorie

Dezerty

Doba přípravy

10 minut (bez sušení)

Přibližná cena

15 Kč

Autoři

Autor

Autorem receptu je Martin Jelínek - výživový specialista, sportovec, autor 7 knih a řady kurzů zaměřených na stravu a zdraví. Prohlédněte si vzorové recepty, na kterých pochopíte, jak je možné komplexně přistupovat k vaření a stravování.

  • Získejte přístup ke kompletním informacím týkajícím se vlastností receptu a jeho vlivu na zdraví.
  • Naučte se sestavit si jídelníček na základě aktuálních potřeb svého těla.
  • Zjistěte, jak vybírat zdravé suroviny a kde je pořídit.
  • Investujte do svého zdraví - odemkněte tento recept za pouhých 5 Kč.

Odemkněte a zobrazte si tento recept celý
Podívejte se, pro koho a proč jsou naše recepty vhodné

Podívejte se na dva vzorové recepty: Křupavá cizrna a Smoothie po tréninku.