Škola zdravého vaření Zdraví začíná na talíři

Guarana smoothie

Guarana smoothie

Občas se vyskytnou situace, kdybychom rádi naplnili žaludek a současně nastartovali tělo i mysl k potřebným výkonům. V praxi se toto běžně dělá tak, že se nacpeme a pak se snažíme vybudit se k aktivitě silnou kávou či jiným dobře dostupným stimulantem.

Dnešní recept je typickým zástupcem pokrmů, o kterých platí, že obrazně řečeno zabije dvě mouchy jednou ranou: Uspokojí potřeby žaludku a stimuluje nervovou soustavu k větší aktivitě.

A protože v naší škole nejsme žádní troškaři, přidáme ještě mouchu třetí v podobě sladké a lahodné chuti, kterou určitě nepohrdneme.

Vlastnosti receptu

1. Vysokosacharidový koktejl není zrovna ukázkovým příkladem koncentrovaného zdroje bílkovin. Disponuje ale úžasnou kombinací sladké chuti a nízkého glykemického indexu, což jsou poměrně silné argumenty.

2. O tucích se ani nemá význam zmiňovat, jejich množství je doslova kosmetické.

3. Obsah vlákniny se drží na poměrně nízkých úrovních, absolutní propadák to ale není.

4. Celkové množství energie je relativně nízké. Pokud držíte vysokosacharidový dietní režim, nebojte se dnešní smoothie zařadit mezi řadu možností, které každodenní kuchyně může nabídnout.

5. Konzumací koktejlu posuneme acidobazickou rovnováhu do mírně kyselinotvorných tendencí, které jsou "kontrolovány" především nemalým zastoupením vápníku a hořčíku z rostlinného mléka.

6. Termicky se recept bude v těle chovat typicky ochlazujícím způsobem. Pozor na zimní období, ve kterých je rozumnější tlačit více opačným směrem.

7. Úroveň stravitelnosti koktejlu je bezkonkurenční (mám tím na mysli velmi dobrá).

8. Osobně bych dnešní smoothie zařadil jako součást sladké svačiny, případně jako předtréninkové jídlo, které bude mít schopnost stimulovat tělo i mysl nejen příslušnými alkaloidy, ale i dostatkem vápníku podporujícího aktivitu sympatického režimu.

Kategorie

Nápoje

Doba přípravy

3 minuty

Přibližná cena

16 Kč / celá porce

Autoři

Autor

Autorem receptu je Martin Jelínek - výživový specialista, sportovec, autor 7 knih a řady kurzů zaměřených na stravu a zdraví. Prohlédněte si vzorové recepty, na kterých pochopíte, jak je možné komplexně přistupovat k vaření a stravování.

  • Získejte přístup ke kompletním informacím týkajícím se vlastností receptu a jeho vlivu na zdraví.
  • Naučte se sestavit si jídelníček na základě aktuálních potřeb svého těla.
  • Zjistěte, jak vybírat zdravé suroviny a kde je pořídit.
  • Investujte do svého zdraví - odemkněte tento recept za pouhých 5 Kč.

Odemkněte a zobrazte si tento recept celý
Podívejte se, pro koho a proč jsou naše recepty vhodné

Podívejte se na dva vzorové recepty: Křupavá cizrna a Smoothie po tréninku.