Škola zdravého vaření Zdraví začíná na talíři

Grilovaný losos s koriandrovým salátem

Grilovaný losos s koriandrovým salátem

Ryby patří v oblasti živočišných zdrojů potravin mezi poměrně dobře stravitelné potraviny. Zastánci nízkosacharidových diet včetně „paleonadšenců“ tak mají možnost alespoň v těchto oblastech řídit svůj systém stravování relativně rozumným směrem.

Losos je velmi dobře dostupnou rybou na našem trhu. Za předpokladu, že budeme mít štěstí na „zdravý“ kousek, který zajistí dostatek omega-3 mastných kyselin (které je samozřejmě potřeba nepřepálit), můžeme v kuchyni vykouzlit nejedno překvapení.

Vlastnosti receptu

1. Jak už zaznělo, dnešní recept je typicky nízkosacharidový. Sacharidy pochází ze zeleniny, jsou tedy ve svém složení jednoduché a současně disponují nízkým glykemickým indexem.

2. Receptu suverénně dominují bílkoviny. Jsou plnohodnotného charakteru, poměrně dobře stravitelné. Jejich množství je pro dospělého člověka tak akorát.

3. Množství tuků je gramážně mírně vyšší, poměrově vůči bílkovinám ale naprosto v pořádku. Teoreticky můžeme počítat s vyšší podílem omega-3 forem.

4. Na můj vkus je v pokrmu zbytečně málo vlákniny. S ohledem na vysokoproteinový charakter by si recept zasloužil minimálně dvojnásobek.

5. Množství energie je poměrně nízké. V kombinaci s poměry makroživin se nám nabízí chod vhodný i pro některé druhy redukčních programů.

6. Všechny vysokoproteinové recepty jsou tendenčně okyselující, platí to samozřejmě i pro ten dnešní.

7. Z termického pohledu je na talíři zajímavá směsice ochlazujících a silně ohřívajících surovin. Celkový výsledek ale bude kráčet ohřívajícím směrem.

8. Silný jang charakter receptu se bude líbit nejen mnoha sportovcům, v tomto případě dominantně jako potréninkové jídlo.

9. Z důvodu vyššího poměru bílkovin a okyselující tendence není dnešní recept ideální například pro diabetiky.

Kategorie

Hlavní chody

Doba přípravy

10 minut

Přibližná cena

44 Kč / celá porce

Autoři

Autor

Autorem receptu je Martin Jelínek - výživový specialista, sportovec, autor 7 knih a řady kurzů zaměřených na stravu a zdraví. Prohlédněte si vzorové recepty, na kterých pochopíte, jak je možné komplexně přistupovat k vaření a stravování.

  • Získejte přístup ke kompletním informacím týkajícím se vlastností receptu a jeho vlivu na zdraví.
  • Naučte se sestavit si jídelníček na základě aktuálních potřeb svého těla.
  • Zjistěte, jak vybírat zdravé suroviny a kde je pořídit.
  • Investujte do svého zdraví - odemkněte tento recept za pouhých 5 Kč.

Odemkněte a zobrazte si tento recept celý
Podívejte se, pro koho a proč jsou naše recepty vhodné

Podívejte se na dva vzorové recepty: Křupavá cizrna a Smoothie po tréninku.