Škola zdravého vaření Zdraví začíná na talíři

Grepové osvěžení

Grepové osvěžení

Horké letní dny lákají k vodě, v kuchyni zas vedou naši mysl k receptům s typicky osvěžujícím dopadem na přehřátý organismus.

Pokud v tomto rozpoložení zatoužíme po „cloumáku“, který vyjde vstříc potřebám trpícího těla, nebojme se připravit koktejl, jež nám protočí panenky tím správným směrem.

Vlastnosti receptu

1. U čistě ovocných a bylinkových koktejlů jsme už zvyklí se nepozastavovat nad tím, že diskutovat o nutriční vyváženosti je vcelku zbytečné. Minimální zastoupení bílkovin ani nestojí za řeč, nulový obsah tuků v podstatě také ne.

2. Naše vysokosacharidová pochoutka bude mít v tomto objemu hodnotu glykemického indexu pohybující se na rozmezí nízkého a středního.

3. Množství vlákniny není vůbec tragické, ohodnotil bych jej jako dostačující.

4. V oblasti zastoupených mikroživin zmíníme všem známý vitamín C, bioflavonoidy a spektrum dalších látek s antioxidačním účinkem. Tedy informace, která potěší.

5. Jedním z klíčových parametrů bude už zmiňované osvěžující termické působení na systémy našeho těla, které tak rádi v horkém počasí využijeme ve svůj prospěch.

6. Acidobazická tendence půjde výrazně zásadotvorným směrem. To ale platí pouze o situaci, kdy použijeme čerstvé a plně zralé suroviny.

7. Typický pro tento druh koktejlu je vysoký obsah organických kyselin. I přesto, že neposunou acidobazickou charakteristiku do kyselých hodnot, jak by se mohl laik domnívat, mají silné adstringentní (stahující) účinky. Tento jang dopad na trávicí trakt můžeme v některých situacích s úspěchem využít ve svůj prospěch.

8. Výše zmíněné kyseliny budou agresívní vůči zubní sklovině. Tímto směrem citlivě naladěným lidem bude rozumné doporučit vyčištění zubů po konzumaci smoothie.

9. Malým dětem by osvěžující koktejl neměl vadit. Protože je ale v obsahu kyselin a osvěžujícího účinku posunut do určitých extrémů, počítejme s tím, že se k jeho konzumaci sami od sebe nepohrnou. Obecně bych dal ochutnat cca od dvou let.

10. U redukčních diet nezapomeňte na to, že koktejl má určitý obsah energie. Nepijeme žádnou vodu, je potřeba s těmito parametry počítat.

Kategorie

Nápoje

Doba přípravy

5 minut

Přibližná cena

14 Kč / celá porce

Autoři

Autor

Autorem receptu je Martin Jelínek - výživový specialista, sportovec, autor 7 knih a řady kurzů zaměřených na stravu a zdraví. Prohlédněte si vzorové recepty, na kterých pochopíte, jak je možné komplexně přistupovat k vaření a stravování.

  • Získejte přístup ke kompletním informacím týkajícím se vlastností receptu a jeho vlivu na zdraví.
  • Naučte se sestavit si jídelníček na základě aktuálních potřeb svého těla.
  • Zjistěte, jak vybírat zdravé suroviny a kde je pořídit.
  • Investujte do svého zdraví - odemkněte tento recept za pouhých 5 Kč.

Odemkněte a zobrazte si tento recept celý
Podívejte se, pro koho a proč jsou naše recepty vhodné

Podívejte se na dva vzorové recepty: Křupavá cizrna a Smoothie po tréninku.