Škola zdravého vaření Zdraví začíná na talíři

Čoko-koko muffiny

Čoko-koko muffiny

Muffiny a jim podobná sladká lákadla, která se tváří jako dokonalý partner k odpolední kávičce, skrývají v běžném pojetí spoustu nutričních záludností. Vedle vysokého glykemického indexu, ke kterému se v případě více pozřených kousků připojí i vysoká glykemická nálož, jsou to například převažující nasycené tuky, rafinovaný cukr či přítomnost lepku. Protože ale máme možnost uvažovat konstruktivně a trh nám nabízí nepřeberné množství zdravě se tvářících surovin, připravíme si dnes muffiny, za které se určitě nebudeme stydět chuťově ani kvalitativně.

Vlastnosti receptu

1. Na neustále rostoucí počet lidí postižených mánií jménem lepek se budou naše bezlepkové muffiny usmívat hodně zeširoka. Z nemalé části je díky této charakteristice dezert i snadněji stravitelný.

2. Nutričně je potřeba každý vyrobený kousek ohodnotit jako harmonicky vyvážený. Přiměřené množství bílkovin, rozumné zastoupení tuků, dostatek vlákniny…co víc si přát…

3. Glykemické parametry receptu jsou v normě, tzn. nepřekračují normy pro hubnutí či diabetiky.

4. Je vcelku jasné, že kombinace takto pečlivě připraveného nutričního „zázraku“ s kávou posune acidobazické děje ne úplně dokonalým směrem. Na stranu druhou v dnešní době řešit, že nemá smysl pít kávu, nemá žádný smysl. Rozhodnutí, jak při vychutnávání naložit s dnešním výtvorem, je tedy otázkou individuálního přístupu.

5. Z důvodu spektra surovin, které jsme použili, není třeba jakkoli kritizovat vyšší podíl nasycených tuků. Zastoupení mastných kyselin z této kategorie je zdravotně naprosto v pořádku, nahlížejme proto na muffiny i z tohoto úhlu pohledu pozitivně.

6. Obsažené kakao dodá i zajímavé množství velmi důležitého hořčíku, který bezpochyby podpoří dobrou náladu u dopolední či odpolední siesty.

7. Každému, kdo se dobrovolně stal otrokem počítání kalorií, bude vhodné připomenout, že jeden kousek nemusí znamenat velký problém, u dvou je vhodné se zamyslet a u tří buď kalorie přestat řešit, případně o to více "hejbnout zadkem" při snaze srovnat denní energetickou bilanci požadovaným směrem.

Kategorie

Dezerty

Doba přípravy

40 minut

Přibližná cena

5 Kč / jeden muffin

Autoři

Autor

Autorem receptu je Martin Jelínek - výživový specialista, sportovec, autor 7 knih a řady kurzů zaměřených na stravu a zdraví. Prohlédněte si vzorové recepty, na kterých pochopíte, jak je možné komplexně přistupovat k vaření a stravování.

  • Získejte přístup ke kompletním informacím týkajícím se vlastností receptu a jeho vlivu na zdraví.
  • Naučte se sestavit si jídelníček na základě aktuálních potřeb svého těla.
  • Zjistěte, jak vybírat zdravé suroviny a kde je pořídit.
  • Investujte do svého zdraví - odemkněte tento recept za pouhých 5 Kč.

Odemkněte a zobrazte si tento recept celý
Podívejte se, pro koho a proč jsou naše recepty vhodné

Podívejte se na dva vzorové recepty: Křupavá cizrna a Smoothie po tréninku.