Škola zdravého vaření Zdraví začíná na talíři

Chia osvěžení

Chia osvěžení

Protože dnešní oběd byl lehčího charakteru, navíc v průběhu pracovního dne klasicky v rychlosti, žaludek se ozval poměrně brzy odpoledne. Vznikl problém, čím zaplácnout prázdný prostor tak, abych vydržel bez zakolísání chutí, krevní glykémie i mechanických hlasů žaludku až do večeře.

Ne že by se mnou v posledních letech cloumaly chutě na sladké, ale vnitřní pocit v podobě intuice mi našeptával, že by svačina mohla být trochu sladšího rázu. Stačilo krátké zamyšlení, výsledek na sebe nedal dlouho čekat. Sladkost, potřeba bílkovin i vlákniny, zajištění dostatku energie, rozmazlená touha po přebytku omega-3 tucích… co z toho vyplývá?

Volba surovin

Napadá mě silná kombinace chia semínek, ovoce, mandlí a čokolády, která ve výsledku poskytne vše požadované. Navíc rozhodne nekompromisní fakt, že se to dá i jíst.

I přesto, že dnešní dobrota je sladšího charakteru, záměrně ji nezařadím do kategorie dezertů, kde by ji spousta z nás ráda viděla. Důvod je jednoduchý – spočívá ve vyšším obsahu bílkovin a tuků, celková úroveň nutričního složení a pocitu zasycení mě proto vede více k hodnotám svačiny.

Vlastnosti receptu

1. Klasicky nejprve složení: Nejvíce máme sacharidů s nízkým GI, který je navíc tlačen dolů obrovskou dávkou vlákniny. Ta dominantně pochází z chia semínek. Jejich hygroskopicita způsobující několikanásobné zvětšení objemu potraviny a úchvatnou stabilizaci střevní peristaltiky a prodloužený pocit zasycení mě prostě nepřestává fascinovat.

2. Nemalé množství tuků s radostí přehlédneme, protože víme, že téměř celá polovina z nich jsou z kategorie omega-3. Navíc tuky jako celek dodávají dostatek energie, která společně s nízkým GI zajistí fungování mého zatěžovaného organismu na hodně dlouhou dobu.

3. Přibližně 15 gramů plnohodnotných bílkovin je na svačinu více než dost, poděkujme za ně. Přídavek menšího množství čokolády se možná tváří kosmeticky, ale dodá mozku stimulační látky jako teobromin a teofylin – očekávám proto nekompromisní pracovní výkon bez zbytečných drog, jako je běžně rozšířená káva se spektrem vedlejších účinků.

4. Vápník s hořčíkem pocházející z chia semínek a mandlí mi dokonale zharmonizuje autonomní nervový systém – pokud tomu nerozumíte, nezoufejte. Chci říct, že jejich krásný vzájemný poměr (zní to zajímavě) naladí můj nervový systém na bezchybné fungování a omezí jakékoli emoční a stresové výkyvy – no neberte to…

5. I přesto, že dominující chia semínka mají neutrální termický charakter, ostatní obsažené složky posunou celkovou charakteristiku směrem k osvěžujícím schopnostem. Protože vím, že budu pracovat jako ďas, tak se mi tato vlastnost jako prevence před přehřátím nekompromisně hodí.

6. Svačina má celkově mírně jinovou tendenci a zásadotvorný charakter.

7. Celková úroveň stravitelnosti je velmi dobrá, bez přehánění bych mohl i tvrdit, že vynikající (specificko-dynamický účinek se pohybuje hluboko pod 15 procenty).

Kategorie

Svačiny

Doba přípravy

2 minuty

Přibližná cena

50 Kč / celá porce

Autoři

Autor

Autorem receptu je Martin Jelínek - výživový specialista, sportovec, autor 7 knih a řady kurzů zaměřených na stravu a zdraví. Prohlédněte si vzorové recepty, na kterých pochopíte, jak je možné komplexně přistupovat k vaření a stravování.

  • Získejte přístup ke kompletním informacím týkajícím se vlastností receptu a jeho vlivu na zdraví.
  • Naučte se sestavit si jídelníček na základě aktuálních potřeb svého těla.
  • Zjistěte, jak vybírat zdravé suroviny a kde je pořídit.
  • Investujte do svého zdraví - odemkněte tento recept za pouhých 5 Kč.

Odemkněte a zobrazte si tento recept celý
Podívejte se, pro koho a proč jsou naše recepty vhodné

Podívejte se na dva vzorové recepty: Křupavá cizrna a Smoothie po tréninku.