Škola zdravého vaření Zdraví začíná na talíři

Chia mléko

Chia mléko

V oblasti alternativ rostlinných mlék jsme si na tomto místě už několik zajímavých, snadno vyrobitelných a cenově poměrně dobře dostupných možností představili. Dnes nás čeká další přírůstek do této rodiny, tentokrát z rodu přímo královského.

I přes relativně nepříznivou cenu vstupních surovin jsem přesvědčen, že se tento experiment velmi dobře proveditelný v domácích podmínkách vyplatí, samozřejmě především v souvislosti s naším zdravím.

Vlastnosti receptu

1. Nutriční potenciál dnešního mléka vůbec není špatný. Tím, že logicky vychází z použitého zdroje, nebude pro mnohé jeho konzumenty žádným velkým překvapením. I tak stojí za zmínku, že obsah bílkovin, tuků i sacharidů je naprosto úžasný.

2. I přesto, že jsme mléko cedili, tedy odstranili většinu složek, je výsledek silně obohacen o rozpustnou vlákninu. Skvělé pro naše střeva, glykémii, imunitní systém, metabolismus krevních tuků…

3. Když jsme zmínili tuky, nemůžeme tuto oblast opustit bez připomínky enormně vysokého zastoupení omega-3 tuků. Každý stoupenec zdravého životního stylu by tedy měl zastříhat ušima.

4. Glykemický index mléka je velmi nízký.

5. Termika mléka je krásně osvěžující. Vřele doporučuji tuto dobrotu vychutnávat v horkých letních měsících, nebudete zklamáni.

6. Energeticky mléko posunuje rovnováhu samozřejmě jinovým směrem.

7. S ohledem na vysoký obsah alkalických minerálů v čele s vápníkem se bude mléko chovat zásadotvorně.

8. Chia mléko vřele doporučím všem sportovcům, nejlépe jako součást předtréninkové svačiny nebo snídaní. Díky velmi výhodnému složení bych se nebál nabídnout i dětem od 6 měsíců, pochopitelně v přiměřených dávkách.

Kategorie

Nápoje

Doba přípravy

Dle louhování 60 – 120 minut

Přibližná cena

15 Kč / 100 ml

Autoři

Autor

Autorem receptu je Martin Jelínek - výživový specialista, sportovec, autor 7 knih a řady kurzů zaměřených na stravu a zdraví. Prohlédněte si vzorové recepty, na kterých pochopíte, jak je možné komplexně přistupovat k vaření a stravování.

  • Získejte přístup ke kompletním informacím týkajícím se vlastností receptu a jeho vlivu na zdraví.
  • Naučte se sestavit si jídelníček na základě aktuálních potřeb svého těla.
  • Zjistěte, jak vybírat zdravé suroviny a kde je pořídit.
  • Investujte do svého zdraví - odemkněte tento recept za pouhých 5 Kč.

Odemkněte a zobrazte si tento recept celý
Podívejte se, pro koho a proč jsou naše recepty vhodné

Podívejte se na dva vzorové recepty: Křupavá cizrna a Smoothie po tréninku.