Škola zdravého vaření Zdraví začíná na talíři

Broskvové smoothie

Broskvové smoothie

Příroda nám ve své neskonalé moudrosti nadělila možnost sezónního přístupu k jednotlivým skupinám potravin. Zdaleka ne všichni tuto výhodu využíváme, natož tak s konkrétním cílem konstruktivně manipulovat se svým metabolismem.

V podstatě je to velká škoda, protože každé roční období vyprodukuje spektrum potravin s charakteristickými vlastnostmi šitými na míru místní populaci v mnoha ohledech.

Pokud máte rádi smoothie, využijeme možnost, které nám běžící léto nabízí, a připravme jednoduchou variantu, kterou si zpestříme běžně dostupnou "exotikou".

Vlastnosti receptu

1. Tradičně se vyhnu zbytečným komentářům směrem k zastoupení makroživin, kde nic závratného neobjevíme. Z povinnosti pouze oznámím, že recept je typicky vysokosacharidový a hodnota jeho glykemického indexu by se měla pohybovat na úrovní stále ještě nízkého.

2. O notné dávce antioxidantů, jejichž přítomnost si zajistíme tak, že použijeme co nejčerstvější zdroje surovin, také nemá smysl filozofovat.

3. První pro praxi hodnotná informace pochází z termické oblasti – smoothie je typicky osvěžující, v tomto směru se nám vyplatilo použít citrusové ovoce, který tyto účinky ještě zesiluje.

4. Acidobazická tendence bude kráčet mírně zásadotvorným směrem. Toto je dnes ale silně relativní informace, protože realita se bude odvíjet od stupně zralosti použitého ovoce.

5. Stravitelnost je vynikající, nic jiného bychom ani neměli očekávat.

6. Hlavním důvodem, proč bychom si na dnešním koktejlu měli pochutnat, je kombinace osvěžujícího dopadu s notnou dávkou antioxidantů. Bylo by samozřejmě smutné, kdybychom opomněli chuť, která je u naprosté většiny strávníků jediným určujícím faktorem, který rozhoduje o tom, zda danou potravinu pozřou či nikoli.

Kategorie

Nápoje

Doba přípravy

5 minut

Přibližná cena

13 Kč / celá porce

Autoři

Autor

Autorem receptu je Martin Jelínek - výživový specialista, sportovec, autor 7 knih a řady kurzů zaměřených na stravu a zdraví. Prohlédněte si vzorové recepty, na kterých pochopíte, jak je možné komplexně přistupovat k vaření a stravování.

  • Získejte přístup ke kompletním informacím týkajícím se vlastností receptu a jeho vlivu na zdraví.
  • Naučte se sestavit si jídelníček na základě aktuálních potřeb svého těla.
  • Zjistěte, jak vybírat zdravé suroviny a kde je pořídit.
  • Investujte do svého zdraví - odemkněte tento recept za pouhých 5 Kč.

Odemkněte a zobrazte si tento recept celý
Podívejte se, pro koho a proč jsou naše recepty vhodné

Podívejte se na dva vzorové recepty: Křupavá cizrna a Smoothie po tréninku.