Škola zdravého vaření Zdraví začíná na talíři

Vanilka

Vanilka

Matečná rostlina

Vanilovník pravý nebo také vanilovník plocholistý

Popis

Tropická vytrvalá bylina s charakteristickými květy, kde je pouze jedna tyčinka. Vanilka vděčí za svou vůni látce vanilin, která vzniká až během fermentace. Kromě toho je zde malé množství heliotropinu. Uměle pěstovaná má výraznější aroma.

Původ

Původ má v Mexiku. Do Evropy byla dovezena až konce 16. století. Dnes je také v Brazílii a na Floridě. Je to kvůli specifickému druhu včely, která se vyskytuje pouze na těchto místech a může opilovat květy vanilkovníku.

Způsob výroby

Na plantážích v jiných oblastech je nutné umělé opylování. Po opylování trvá 6 až 8 měsíců než se vytvoří tobolka, která je naplněna černou kaší obsahující drobná semínka. Tyto tobolky však nejsou lusky, ikdyž se jim tak říá, a jsou velmi vzácným kořením. Ke sběru tobolky je důležití správné načasování, protože dříve přicházíme o aroma a později tobolka praská a černí hmota vytéká.

Světová gastronomie

Vanilka sloužila už Aztékům k dochucování čokolády a dodnes je používána v celém světě.

Použití v kuchyni

Nejběžnějším použitím je přidávání do sladkých pokrmů. Dobré spojení tvoří s mléčnými výrobky, čokoládou, zmrzlinou nebo pudinkem. Bývá příchutí některých likérů nebo tabáku. V potravinářství se často používá uměle vyrobený vanilin.

Vliv na zdraví

Aztékové objevili hodně dobrých vlastností vanilky a také ji využili k léčení. Na posílení srdce, proti únavě a jako afrodisiakum. I v dnešní medicíně se používá výtažek z vanilkových tobolek do povzbuzujících přípravků upravujících trávení. Dále své aroma propůjčuje parfémům.

Zpět na seznam koření