Škola zdravého vaření Zdraví začíná na talíři

Tymián

Tymián

Mateřídouška tymián, vlašská mateřídouška

Matečná rostlina

Tymián obecný

Popis

Koření tvořené sušenými větvičkami s listy a květy. Je to vytrvalý keř s drobnými lístky a malými narůžovělými kvítky. Celá rostlina vydává aroma. Obsahuje silici, třísloviny, hořčiny, saponiny, flavony a pryskyřice.

Původ

Pochází ze západní oblasti středomořského pobřeží. Byl uznáván jako symbol síly hlavně pro gladiátory a Egypťané ho využívali k balzamování.

Způsob výroby

Jako koření používáme čerstvou nebo sušenou nať, která se sbírá v době kětu. Drhnutý tymián neobsahující lodyhy, ale pouze listy a květ, je mnohem kvalitnější než řezaný. Má mít šedozelenou barvu a nahořklou chuť.

Světová gastronomie

Typický je pro středomořskou a balkánskou kuchyni.

Použití v kuchyni

Je vhodný zejména do teplé kuchyně, na maso, drůbež, zvěřinu, do polévek, dušených jídel, nádivek a do různých masových pokrmů. Při nakládání masa brání jeho zkažení.

Vliv na zdraví

Je vhodný proti průjmům, nadýmání či zánětech zažívacího traktu. Je účinný proti bakteriím, plísním a střevním parazitům. Vyluhovaný tymián pomáhá při kašli, protože odhleňuje a celkově zklidňuje záněty dýchacích cest. Nepoužívá se v těhotenství a při srdeční slabosti. Je součástí zubních past a vod.

Zpět na seznam koření