Škola zdravého vaření Zdraví začíná na talíři

Muškátový květ a oříšek

Muškátový květ a oříšek

Macizeň pravá

Matečná rostlina

Muškátovník pravý

Popis

Až 15 metrů vysoká dřevina s bílými květy a plody. Plody představují jednosemenné peckovice, které při dozrání pukají. Tím se odhalí semeno (neboli muškátový ořech), které zahaluje sytě červený nebo oranžový míšek. Právě tím míškem se myslí muškátový květ, i když to květ vůbec není. Je to silně aromatické koření. V ořechu i květu se nachází silice, která obsahuje látku myristicín dodávající typickou vůni i chuť. V oříšcích je velké zastoupení oleje, ve kterém je obsažená muškátová kyselina. Tento olej se z ořechů lisuje a prodává jako tzv. muškátové máslo. Součástí je také škrob, třísloviny a barviva.

Původ

Nejdříve muškatovníky rostli na Molukách, což je skupina ostrovů v Indonésii a především ve středověku byl velice vzácný. V dnešní době se mu nejvíce daří na ostrovech Amboina, Banda, Jáva, Borneu a na Sumatře.

Způsob výroby

Plody se sklízí zcela zralé a rozpukané. Když semeno pukne, strhává se tento jakoby proužkový obal, následně se suší a obchodech je pod názvem muškátový květ. Semena se nejdříve suší, odstraní se pevné osemení a někdy jsou také namáčená ve vápenném mléce, aby se nerozvíjela plíseň.

Světová gastronomie

Používá se v Africe asijských a amerických kuchyních a v několika zemích Evropy (Holandsko, Francie, Itálie). Na muškátovém ořechu je založená francouzská směs quatre épises (čtyři koření). V tropických částech Asie je oblíbený kandovaný muškátový květ a bývá přidáván do pikantních džemů.

Použití v kuchyni

Muškátový květ i ořech používáme v kuchyni mletý nebo strouhaný. Přidává se do polévek, omáček, nádivek, k telecímu a kuřecímu masu. Lisovaný olej má své využití v lékařství a parfumerii. Muškátový květ je přidáván do kynutých těst. Dále jsou součástí několika kořenících směsí, sladkých pokrmů, uzenin nebo likérů. Používá se k dochucení pečiva.

Vliv na zdraví

Ořech i květ nám ovlivňují chuť k jídlu, pomáhají při zažívacích potížích, nadýmání a průjmech. Odstraňuje křeče a má posilující účinky. Jeden oříšek váží přibližně 2 g a dávky větší nad 5 g jsou pro nás silně toxické. Dokáží vyvolat halucinace nebo psychické poruchy. Příznivě působí při astmatu, nespavosti a nefritidě.

Zpět na seznam koření