Škola zdravého vaření Zdraví začíná na talíři

Máta

Máta

Matečná rostlina

Máta peprná

Popis

Víceletá rostliny s lodyhami vysokými až 80 cm. Květy ve tvaru bodců jsou fialové a listy lehce zbarvené do červena. Celá voní mentholem, který je obsažený v silici nacházející se v listech. Dále v listech můžeme najít třísloviny, hořčiny, flavonoidy, minerální látky a v čerstvých i vitamíny. Chuť je mírně kořenitá a má ochlazující vliv na naše tělo.

Původ

Máta peprná je kříženec několika druhů mát a proto je obtížné určit přesný původ. Název „mint“ pochází z řecké mytologie a je po víle Minthe. Víme, že Řekové a Římané ji kořenili své pokrmy, ale není jisté, které druhy máty to byly. Máta peprná jako kulturní rostlina je poprvé doložena v 17. století v Anglii.

Způsob výroby

Máta dnes roste prakticky po celém světě. Listy se využívají jak čerstvé, tak i sušené. Mohou se konzumovat i mladé vrcholky rostliny, ale ještě před květem. Sušené listy by měli mít zelenou barvu, hnědá naznačuje špatné sušení nebo rez. Jako sušená by se neměla skladovat déle než rok, protože pak ztrácí svou silici. Na pěstování je to nenáročná rostlina, která snese stín i plné slunce.

Světová gastronomie

Dnes je oblíbená především v Anglii, Severní Americe a arabských zemích. V Turecku se máta přidává do zálivky k jehněčímu kebabu a ve Vietnamu je součástí bylinkové směsi sloužící k ochucení hotových pokrmů. Ve Francii, Itálii a Španělsku je součástí suchých bylinkových směsí.

Použití v kuchyni

Bylina, která se nejčastěji používá k přípravě čaje a nápojů, do omáček, salátů, moučníků. Vyrábí se z ní také studená polévka nebo mátová omáčka, která se hodí pod jehněčí maso. Malé vrchní lístky se používají k ozdobě dezertů. Dá se z ní připravit osvěžující čaj nebo se přidává do míchaných nápojů (například mojito). Z máty se vyrábí menthol, který aromatizuje čaje, likéry, žvýkačky, bonbóny a tabák. Dodává aroma také čokoládě.

Vliv na zdraví

Má protizánětlivé a dezinfekční účinky, pomáhá odstraňovat křeče, povzbuzuje produkci trávicích šťáv. Inhalace pomáhá při nachlazení. Látky obsažené v listech mají antiseptické účinky. Zlepšuje soustředění a mátový čaj je výborný při zažívacích potížích. Je to také rychlý lék dobrý při nachlazení, chřipce nebo horečce. Máta je často přidávána do zubních past, mastí apod. Opět musíme být opatrní s velkými dávkami a pravidelným užíváním.

Zpět na seznam koření