Škola zdravého vaření Zdraví začíná na talíři

Libeček lékařský

Libeček lékařský

České maggi, libíček, maggi koření, ligurský celer

Matečná rostlina

Libeček lékařský

Popis

Silně aromatické koření, které se běžně pěstuje na zahrádkách. Svou vůní se podobá celeru a chuť je kořenitá až nahořklá. Celá rostlina obsahuje silice, které obsahují ftalid, hořčiny, třísloviny, rutin, organické kyseliny, pryskyřici, cukr a furokumariny. Dále několik vitamín C, skupinu vitamínů B, provitamíny A a E a minerální látky (například draslík).

Původ

Pravý libeček je z jižní Evropy a na přelomu 8. a 9. století se zušlechtěn dostal do střední Evropy. Pravděpodobně ze severní Itálie, přesněji z oblasti nazvané Ligurie.

Způsob výroby

Používají se především čerstvé listy, ale dají se uchovat i mražením. Dále se libeček může sušit, i když tak ztrácí své aroma, a před použitím se drtí.

Světová gastronomie

Již v antické době byl využíván v italské kuchyni a dodnes zde patří mezi oblíbené koření. Nyní také roste v západní Asii, Německu, Francii, Česku, Maďarsku, Spojených státech a na Slovensku.

Použití v kuchyni

V kulinářství se využívají všechny části této rostliny. Listy jako koření do polévek, brambor, omáček, červeného masa, salátů i do pečení, plody do nakládané zeleniny a některých druhů pečiva. Dužnaté stonky můžeme upravovat jako dušenou zeleninu. Jako sušený je součástí polévkového koření.

Vliv na zdraví

Je součástí čajových směsí – působí silně močopudně, odstraňuje plynatost a zlepšuje trávení. Kořen rostliny má schopnost uvolňovat z našeho těla vodu. Takže se využívá k léčbě otoků, zánětu močových cest nebo jako prevence ledvinových kamenů. Pomáhá k vylučování trávicích šťáv a žluči. Ovšem měli bychom si dát pozor, protože se dá libečkem předávkovat.

Zpět na seznam koření