Škola zdravého vaření Zdraví začíná na talíři

Kurkuma

Kurkuma

Cicvárový kořen, cina, indický šafrán, žlutý kořen, žlutý zázvor

Matečná rostlina

Kurkumovník dlouhý

Popis

Kurkuma je aromatická bylina podobná zázvoru, oddenek kurkumy je užší než oddenek zázvoru. Je charakteristická svou pronikavou vůní a ostrou chutí. Chuť vzdáleně připomíná šafrán. Rostlina dorůstá do výšky i 2,5 metru, má velké listy a bílé květy. Oddenek má červenohnědou barvu, uvnitř je sytě oranžový (jako mrkev). Obsahuje žluté barvivo kurkumin a silici s ostrou vůní. Kurkumin je zdraví nezávadné barvivo a používá se k dobarvení různých potravin, především másla, tuků, sýrů, likérů i mastí. Barvivo je velmi agresivní, dá se s ním také barvit látka či dřevo.

Původ

V Evropě je kurkuma známá už více než 2000 let. Od starověku byla dovážená arabskými obchodníky z Indie nebo Srí Lanky. Ve středověku byla známá pod názvem „indický šafrán“ a sloužila především jako barvivo a léčivo než jako koření. Kurkuma pochází z tropických oblastí jihovýchodní Asie. V současnosti se nejvíce pěstuje v Indii. Produkuje se především pro oddenky, které bývají nazývány „žlutým kořenem“.

Způsob výroby

Pěstuje se pro oddenky, které se používají čerstvé i sušené, celé i mleté. Čerstvé oddenky se spaří, suší a odstraňuje se jejich vrchní vrstva.

Světová gastronomie

Indická, východoafrická, jihoamerická a podobná kuchyně, kde se kurkumou může nahradit šafrán.

Použití v kuchyni

Kurkuma slouží k dochucení především nudlových a rýžových pokrmů, majonéz a omáček. Je vhodná do čatní, k zelenině, rybám, drůbeži, plodům moře i vejcím a luštěninám. Je základem mnoha kořenících směsí, nejznámější je Kari koření a Worcestrová omáčka. Jako barvivo se přidává do mnoha různých pokrmů a hořčice.

Vliv na zdraví

Příznivě ovlivňuje zažívací systém, především žlučník, neboť kurkumin podporuje vyprazdňování žlučníku, pomáhá také při nechutenství, bolestech břicha a jater. Snižuje krevní tlak a cholesterol. Silice podporuje produkci žluče v játrech. Dnes je kurkuma součástí mnoha léků například na artritidu nebo jako mast na kožní choroby. Má také výrazný protirakovinný a protizánětlivý účinek.

Zpět na seznam koření