Škola zdravého vaření Zdraví začíná na talíři

Kečup

Kečup

Matečná rostlina

Popis

Počátkem 90. let 20. století došlo k úpadku kvality českých kečupů, jelikož byly zrušeny potravinářské normy týkající se jeho výroby. Kečupy začaly být šizeny vodou, zahušťovadly, barvivy a levnými surovinami jako jablka či mrkev. V roce 2003 došlo k nepatrnému zlepšení, kdy byla vydána vyhláška, která stanovuje, že kečup musí obsahovat 12 % sušiny a kečupy označené jako „extra“ či „speciál“ musí obsahovat 30 % sušiny. Přesto je v dnešní době kvalita kečupů velmi rozdílná. Ty, které nesplňují normy, bývají označovány např. jako „kečupové omáčky, v některých byly objeveny i jedy z plísní či pesticidy.

Původ

Pochází z východní Asie, kde se používal jako omáčka na ryby. Jednoznačně nelze říci, ve které zemi byl poprvé vytvořen. Uvádí se Čína, Indie, Malajsie, Vietnam nebo Japonsko. O jeho popularizaci se zasloužila Amerika.

Způsob výroby

Domácí kečupy se připravují ze spařených rajčat, která jsou zbavená dužniny. Spolu s cukrem přivedeme k varu, přidáme česnek a převaříme. S prodlužující se dobou vaření se kečup stává jemnějším. Směs rozmixujeme, nalijeme do sklenic a necháme vychladnout.

Světová gastronomie

V současné době jsou největšími konzumenty Američané.

Použití v kuchyni

Často bývá konzumován s hamburgery, hranolky, klobásami, párky v rohlíku, s těstovinami.

Vliv na zdraví

Zpět na seznam koření