Škola zdravého vaření Zdraví začíná na talíři

Kardamom

Kardamom

Kardamon

Matečná rostlina

Kardamon léčivý

Popis

Kardamom používáme nejčastěji drcený nebo jako prášek. Má nasládlou kořenitou chuť s jemným citronovým aroma.

Původ

Kardamon má svůj původ v tropických lesích v jižní Indii. Dnes roste na Srí Lance, v Guatemale, Indočíně a Tanzanii. Egypťané karmadon žvýkali, Řekové a Římané ho používali jako parfém. Následně ho Vikingové přinesli do Konstantinopole, odkud se rozšířil do celé Skandinávie a později do celého světa.

Způsob výroby

Jedná se o až dvoumetrovou bylinu, která roste v tropických pralesích na jihu Srlí Lanky, Číny a Vietnamu. Plody se sbírají ještě nezralé a suší se. Přesto, že jsou tobolky zelené, obsahují tmavohnědá semena, která se po usušení používají celá nebo mletá.

Světová gastronomie

Je typický pro indickou, arabskou a čínskou kuchyni. Je součástí směsí koření jako Kari nebo Garam masala.

Použití v kuchyni

Kardamom je typické koření pro vánoční pečivo, perníky, ovocné zákusky a kompoty. Dále je vhodný do jakéhokoli sladkého jídla, k ochucení kávy, čaje či kořeněného a svařeného vína. Mimo sladkou kuchyni jej používáme i na steaky, mleté maso nebo do paštik, polévek, omáček, bramborových jídel a masových vývarů. Do jídel by se měl přidávat hned na počátku vaření, lépe se tak rozvine jeho chuť.

Vliv na zdraví

Osvěžuje dech, podporuje trávení, pomáhá při nadýmání a pálení žáhy. Dála pomáhá při bolestech hlavy, ucpaném nosu nebo posiluje srdce. V arabských zemích jej považují za afrodiziakum.

Zpět na seznam koření