Škola zdravého vaření Zdraví začíná na talíři

Jalovcové bobule

Jalovcové bobule

Jalovčinky

Matečná rostlina

Jalovec obecný

Popis

Plody mají typické pryskyřičné aroma. Mají nasládlou chuť a vůni. Jejich aroma je závislé na klimatu – čím více slunce mají, tím jsou aromatičtější.

Původ

Pochází ze střední Evropy. U nás prodávané plody pocházejí především ze Středomoří, ale pěstuje se na celé severní polokouli.

Způsob výroby

Jedná se o keř nebo strom a dorůstá do výšky až 12 metrů. Bobule bývají 5-10 mm velké a sbírají se až druhý rok. V prvním roce jsou nezralé, zelené, v době plné zralosti – na podzim druhého roku – jsou modře zbarvené. Před přípravou je dobré bobule rozdrtit, aby vyniklo jejich aroma. Po usušení mají svraštělý povrch.

Světová gastronomie

Jalovcové bobule jsou velmi oblíbené v bavorské, rakouské a české kuchyni. Je součástí tradičních švédských paštik a omáček.

Použití v kuchyni

Jsou vhodné především do těžších pokrmů. Nejčastější použití je na zvěřinu, srnčí, skopové, maso nadivoko. Zvěřina se obaluje rozdrceným jalovcem, aby tzv. dozrála. Zajímavou chutí se projeví v kysaném zelí nebo ve svíčkové. Používá se i do rybích marinád, guláše a drůbeže, aby pokrmy získaly zvěřinovou příchuť. Směs jalovce a koriandru se také používá k naložení masa před uzením. Drcené koření můžeme přidat do nastrouhaných jablek, které zajímavě ochutí ovocný koláč. Nesmíme opomenout, že jalovec je hlavní surovinou při výrobě destilátů jako gin a borovička a slouží k dochucení hořkého piva. Název „gin“ pochází z francouzského názvu „geniévre“, který je stejný jak pro jalovcové bobule, tak i pro gin.

Vliv na zdraví

Používá se při plynatosti, revmatu a proti zánětům střevního traktu. Čaj můžeme použít i ke zlepšení dýchání a zlepšuje krevní oběh. Koření není vhodné používat v těhotenství a během kojení.

Zpět na seznam koření