Škola zdravého vaření Zdraví začíná na talíři

Hřebíček

Hřebíček

Matečná rostlina

Hřebíčkovec kořenný

Popis

Hřebíček má výrazné aroma a nasládlou chuť. Je součástí i mnoha aromatických směsí. Před přípravou se doporučuje namlít vždy čerstvý, protože velmi rychle ztrácí svoji specifickou vůni.

Původ

Rostlina pochází z Moluckých ostrovů. První záznamy o hřebíčku pocházejí z Číny ze 3. století před n. l. Pěstuje se v tropických přímořských oblastech jako je Indonésie, Madagaskar nebo Malajsie.

Způsob výroby

Hřebíčkovec je stálezelený strom s velmi aromatickými listy, který dorůstá až do výšky 15 metrů. Jako koření se používá nerozvinutý sušený kalich s poupětem.

Světová gastronomie

Mletý hřebíček je součástí mnoha směsí koření jako je například karí, garam másala, čínském pětikoření, arabském baharatu a další. Dále figuruje v anglické worcestrové omáčce. Velmi oblíbený je v severní Africe nebo na Středním východě, kde se obecně používá do masitých jídel nebo k aromatizaci rýže.

Použití v kuchyni

Používá se do sladkých pokrmů, především moučníků, sušenek, cukroví, kompotů, sirupu a dalšího pečiva. Dochutí omáčky, maso, šunku nebo rýži. Ve Francii se přidává do sýrů. Je součástí koření pěti vůní, perníkového a kari koření a nedílnou součástí koření k ochucení svařáku. U nás se často kombinuje se skořicí.

Vliv na zdraví

Má antiseptické a lokálně znecitlivující účinky a to díky hlavní složce silice eugenol. Je využíván ve stomatologii, hřebíčková silice tlumí bolestivost i citlivost zubního nervu. Bývá součástí kloktadel. Nálevem lze vymývat hnisané rány a bolestivé kožní infekce. Inhalace hřebíčku působí pozitivně při zánětech horních cest dýchacích a zánětu průdušek. Pro zajímavost: V létě při boji proti komárům můžeme použít hřebíček zabodnutý do rozkrojeného citronu.

Zpět na seznam koření