Škola zdravého vaření Zdraví začíná na talíři

Estragon

Estragon

Pelyněk, dragon nebo paldán

Matečná rostlina

Pelyněk kozalec

Popis

Dorůstá do výšky až jednoho metru a hustě se větví. Na zahrádce je vhodné ho pěstovat v dobře vyhnojené půdě na slunném místě. V srpnu kvete bílými květy. Pěstuje se ze semen nebo z oddenků. Estragon obsahuje silici estragonovou, třísloviny, hořčiny, draslík a jód. Dále má vysoký obsah minerálních látek, a pokud ho používáme v čerstvém stavu, jsou zde navíc vitamíny. Má mírně štiplavou chuť, ale ne hořkou.

Původ

Pochází ze střední a jihovýchodní Asie. V současnosti se pěstuje na celé severní polokouli. Ve středověku používali lidé estragon proti hadímu uštknutí.

Způsob výroby

Nať sklízíme ještě před začátkem kvetení. Listy se pak využívají jako koření čerstvé nebo sušené. Rozlišujeme dva typy estragonu a to ruský a francouzský. Ruský je odolnější vůči počasí, ale zároveň jeho chuť je hrubší, protože postrádá aromatické oleje, které se nachází ve francouzské odrůdě.

Světová gastronomie

Estragon je základním zeleným kořením ve francouzské kuchyni (součást směsi fines herbes). Častý je také v arménské i turecké kuchyni.

Použití v kuchyni

Přidává se především k marinovanému masu, kterému propůjčí neobyčejnou chuť a vůni. Dále je vhodný k drůbežím pokrmům, do omáček, na omelety a jiné vaječné pokrmy, k houbovým pokrmům, do marinád, francouzských a hořčičných omáček, paštik a nádivek. Používá se také do listových salátů, salátových zálivek, polévek, majonéz a při nakládání zeleniny. Hodí se i do sladkých pokrmů, zejména do koláčů s jablky. Lístky se používají i k aromatizaci vinných nebo ovocných octů.

Vliv na zdraví

Povzbuzuje chuť jídlu a napomáhá trávení a to tím, že zabraňuje vývoji a množení mikrobů. Odvar z květů a listů podporuje činnost ledvin. Pomáhá při léčení revma a funguje jako antioxidant. Má vliv na vylučování trávicích šťáv a snižuje krevní tlak. Estragon je také mírné diuretikum, které ve starověkém Řecku pomáhalo ulehčit bolest zubů jako přírodní anestetikum.

Zpět na seznam koření