Škola zdravého vaření Zdraví začíná na talíři

Cumin

Cumin

Známý také pod názvem římský kmín, šabrej kmínovitý nebo kumin.

Matečná rostlina

Kmín římský

Popis

Nejedná se o druh kmínu, jak naznačuje samotný název. Římský kmín je drobnější, má pruhovaný vzor a jiné aroma. Je k dostání sušený nebo mletý na hnědozelený prášek. Typická je silná, ostrá a nahořklá příchuť s pikantní vůní.

Původ

Byl znám již ve starověkém Egyptě, Řecku i Římě. V současnosti se pěstuje především v Indii, severní Africe a v oblasti Středozemního moře.

Způsob výroby

Je náročnější na teplo a tudíž se může pěstovat jen v jižních zemích, nejlépe v subtropech. Rozdrcený cumin je používán i do jiných směsí, například kari.

Světová gastronomie

V Evropě se využívá převážně ve Španělsku a Portugalsku do vysoce kořeněných jídel. Typický je pro indickou kuchyni (jako součást kari). Dále je oblíben v arabských, afrických, asijských, amerických a středozemských kuchyních. Toto koření je také spojováno s Marokem, kde je vůní pouličních kuchařů.

Použití v kuchyni

V mnohých zemích se přidává do chleba, pečiva, salátů či salámů. Bývá součástí kebabu, kuskusu, indického dhálu, indického nápoje Zeera Pani, německého likéru nebo mexických pokrmů. Příchuť cuminu můžeme pocítit také v portugalské klobáse nebo kořeněných sýrech, například holandský Leyden nebo německý Münster. Na Blízkém východě je známý s rybami a grilovaným masem.

Vliv na zdraví

Na východě cumin zůstává stále součástí tradičních rostlinných léků. Například v Izraeli je cumin považován za prevenci před rakovinou močových cest a v Indii léčí astma. Dále je také účinný při léčení syndromu karpálního tunelu, průjmu a poruch trávení. Pomáhá ke zvýšení laktace a snižování nevolnosti v těhotenství. V neposlední řadě je vhodný jako diuretikum, stimulant a lék proti křečím. Na Západě se používá především ve veterinární medicíně.

Zpět na seznam koření