Škola zdravého vaření Zdraví začíná na talíři

Česnek

Česnek

Za řeckých a římských dob se používal termín páchnoucí růže nebo lilie. V Evropě za dob středověku byl znám jako nejušlechtilejší cibule.

Matečná rostlina

Česnek setý (kuchyňský)

Popis

Květní stvol má mnohem vyšší obsah vitamínu C než samotná česneková cibule. Ve stvolu najdeme také silici, pektin, vitamíny B, karotenoidy, flavonoidy a další. Silice v cibuli obsahuje látku zvanou allin, která se po drcení změní na allicin, který je silně baktericidní, aseptický s působením na plísně, prvoky a viry. Česnek je bohatý na celou řadu minerálních látek.

Původ

Česnek se pěstuje tak dlouho, že je nemožné určit přesné místo původu. Ale obecně je za domov považována centrální Asie. Dodnes můžeme planě rostoucí česnek nalézt v Íránu a Afganistánu. Nejdříve byl rozšířen do Číny, kde už se pěstoval jako kulturní rostlina. V Egyptě začínají první zmínky o česneku v době stavění pyramid. V současnosti se pěstuje téměř po celém světě. Nejvíce ale v Číně, Španělsku, jižní Francii a celém Středozemí.

Způsob výroby

Nejčastěji se využívá čerstvý, ale existuje i v sušených plátcích, granulovaný nebo práškovitý. Na trh můžeme najít velké množství druhů zpracování česneku, například nakládaný v octu, oleji či soli.

Světová gastronomie

Využití česneku je nekonečné a je důležitou součástí kuchyně většiny národů. Velmi důležitou úlohu má ve středomořské a indické kuchyni. Dále je široce používán v Číně a jihovýchodní Asii.

Použití v kuchyni

Je nedílnou součástí typických pokrmů z Itálie, Francie a Řecka ve formě česnekového másla nebo česnekových omáček. Patří k rybám, různým druhům masa, luštěninám, do polévek, salátů a majonéz. Samozřejmě je součástí několika kořenících směsí (kari, gyros, adžika, thajské, arabské, čínské, provensálské a jiné směsi). V Čínské kuchyni jsou využívány i česnekové květní stvoly, které jsou dokonce jemnější než stroužky.

Vliv na zdraví

Česnek komplexně posiluje náš imunitní systém. Do svých schopností zahrnuje zlepšování trávení a diabetu, snižování krevního tlaku a cholesterolu v krvi. Můžeme ho také využít jako prevenci proti rakovině tlustého střeva, žaludku, prsu nebo kůže. Díky allicinu, který dezinfikuje je účinný na rány po kousnutí a bodnutí hmyzu.

Zpět na seznam koření