Škola zdravého vaření Zdraví začíná na talíři

Bazalka

Bazalka

herb royale, St. Joseph's wort, sweet basil

Matečná rostlina

Bazalka pravá (bazalka vonná)

Popis

Stále zelená aromatická rostlina, která dorůstá do výšky 20 až 50 cm. V kuchyni má všestranné použití. Z rostliny se používají mladé výhonky a listy – používají se jak čerstvé, tak sušené.

Původ

Pochází z Indie a jiných tropických regionů Asie, kde je pěstována již přes 5 000 let. Do Evropy byla dovezena v 16. století a v současnosti se pěstuje na mnohých zahrádkách.

Způsob výroby

Pěstuje se na zahrádkách nebo v truhlíku za oknem. S výsevem semínek začínáme v březnu. Listy spolu s mladými výhonky je možno používat až do počátku kvetení. V té době má rostlina nejsilnější aroma. Těsně před obdobím květu je ideální čas pro sklizeň. Výhonky se stříhají ve výšce 10 cm nad zemí. Pokud rostlinu takto zastřihnete, můžete se na podzim těšit z druhé nebo i třetí úrody. Bazalku je nutno dostatečně zalévat, ale měli byste si dávat pozor na přelití.

Světová gastronomie

Je velmi oblíbená v jihoevropské kuchyni. Je neodmyslitelně spjatá s italskou kuchyní, kde je mimo jiné považována za symbol lásky.

Použití v kuchyni

Nejčastěji se používá do rajčatových pokrmů, těstovin, na pizzu a je základem bazalkového pesta. Dále je vhodná do polévek, vaječných pokrmů, na kuře, k rybě či do mletých mas. V pokrmech ji nikdy nevařte, ale vhoďte ji do pokrmů před koncem vaření. Je součástí mnoha kořenících směsí, např. Barbecue, Boloňské, Gyros… S bazalkou je neodmyslitelně spjaté pesto. Bazalku spolu s olivovým olejem, parmezánem, česnekem, solí a piniovými oříšky. Všechny tyto suroviny se rozmixují nebo rozdrtí paličkou v moždíři. Bazalkové pesto se přidává do italských pokrmů, salátů (Caprese), jako dip k pečivu.

Vliv na zdraví

Bazalka obsahuje mnoho silic, tříslovin, minerálních látek a vitamínu C. Zklidňuje nervy a tiší žaludeční křeče. Silice z bazalky je účinná při úzkosti, bolestech hlavy a poruchách spánku, napomáhá koncentraci, podporuje pocení a je vhodná při nevolnostech. Zvyšuje žaludeční činnost, podporuje chuť k jídlu, snižuje nadýmání, působí protizánětlivě a také se užívá při problémech s ledvinami. Nejčastěji se podává ve formě nálevu, kdy se jedna čajová lžička spaří 150 ml vroucí vody a nechá se 10 minut luhovat. Šťávu z čerstvé bazalky je možno použít jako podpůrný lék při zánětech středního ucha a na obtížně se hojící rány. Pro zajímavost: Bazalka v květináči na okně slouží jako repelent proti mouchám. Na zahrádce ji můžete zasadit v blízkosti rajčat a okurek. Ochráníte je tak před padlím a navíc prý bazalka dokáže zintenzivnit vůni rajčat.

Zpět na seznam koření