Škola zdravého vaření Zdraví začíná na talíři

Asa foetida

Asa foetida

Známá také pod lidovými názvy „čertovo lejno“, ločidlo či „asa smrdutá“, které si vysloužila pro nepříjemné aroma čerstvé pryskyřice. Můžete se také setkat s názvem „asant“.

Matečná rostlina

Ferula assafoetida.

Popis

Jedná se o velmi statnou bylinu dorůstající až několika metrů, která je nezapomenutelná díky svému silnému a nepříjemnému zápachu.

Původ

Pochází z Afghánistánu a Středního východu. Též byla využívána Římany.

Způsob výroby

Asa se pěstuje většinou v Asii, především v Indii, v Evropě jen velmi vzácně. Jako koření se používá pryskyřice ze silných dužnatých kořenů a také semena. Nařezáním vláken kořenů se získává velmi aromatická pryskyřice. Z ní se tvoří žlutozelené až červenohnědé hrudky nebo lesklá zrna.

Světová gastronomie

Je typická pro perskou a indickou kuchyni, kde se používá především místo česneku a cibule. V jižní Indii je součástí vegetariánských jídel zvaných „dal“, která jsou ze směsi luštěnin a ořechů. V Afghánistánu se listy i stonky této rostliny konzumují syrové.

Použití v kuchyni

Před použitím je vhodné ji rozpustit v teplém oleji. Jednak se bude lépe dávkovat a také se změní její chuť i vůně. Je vhodná pro použití do luštěnin, protože má pozitivní účinky na trávení a působí proti nadýmání. Dále je velmi chutná v zeleninových, houbových jídlech či k pečení skopového nebo rybího masa. Při ochucování pokrmů musíme být opatrní, pro ochucení jídla pro 4 osoby se za dostatečné považuje množství odpovídající kuličce hrachu. Výluh z asy je součástí worcestrové omáčky.

Vliv na zdraví

Asa má silné zahřívající účinky. Je součástí vegetariánské kuchyně, kde zlepšuje trávení především luštěnin a zmírňuje nadýmání. Je to také silný antioxidant, působí proti bakteriím a virům, pomáhá při léčení zánětů průdušek a stimuluje mozek. Asa byla také používána v indické medicíně.

Zpět na seznam koření